Łasicowate

Łasicowate, kunowate (Mustelidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 68 gatunków. W Polsce żyje 10 gatunków z tej rodziny ssaków. Szczątki kopalne pochodzą od oligocenu.

Wygląd

Pod względem wyglądu są dość zróżnicowane. Ich ciało zwykle jest długie i gibkie, kończyny bardzo krótkie, 5-palczaste, stopochodne, wyposażone w pazury nie wciągane, głowa nieco wydłużona z wyraźnym pyszczkiem, zwykle dość długi ogon, uszy i oczy małe. U większości występują gruczoły zapachowe. Sierść jest zwykle krótka i jednobarwna, w plamy lub paski.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Borsuk europejskiBorsuk europejski PL

Meles meles

Borsuk (jaźwiec) to ssak z rodziny łasicowatych, największy przedstawiciel tej rodziny w Polsce. Aktywny o zmierzchu i nocą. Dzień spędza w norach wykopanych przez siebie. Nory tworzą duży system korytarzy.


Gronostaj europejskiGronostaj europejski PL

Mustela erminea

Gronostaj to drapieżnik z rodziny łasicowatych, którego można spotkać w Polsce. Z wyglądu przypomina łasicę, ale jest od niej większy i ma dłuższy ogon. To rzadkie u nas zwierzę.


Kuna domowaKuna domowa PL

Martes foina

Kuna domowa, kamionka (Martes foina) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, blisko spokrewniony z kuną leśną. Futro jest brązowe, złożone z włosów ościstych i wełnistych.


Kuna leśnaKuna leśna PL

Martes martes

Kuna leśna to drapieżnik z rodziny łasicowatych występujący także na terenie Polski. Ma wydłużone, gibkie ciało z krótkimi kończynami. Pysk wydłużony, duże uszy i oczy. Potrafi częściowo chować pazury.


Łasica pospolitaŁasica pospolita PL

Mustela nivalis

Łasica,zwana łaską, to ssak rodzimy z rodziny łasicowatych o silnie wydłużonym ciele, niezwykle gibkim. W Polsce pod ochroną. Łasica ma silnie wydłużone ciało, niezwykle gibkie, bardzo krótkie kończyny, których stopy są owłosione.


Norka europejskaNorka europejska PL

Mustela lutreola

Norka europejska to ssak z rodziny łasicowatych o smukłej budowie ciała. Futro ma kolor rudo-brązowy. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Niegdyś liczna w Polsce. Wytępiono ją i prawdopodobnie nie występuje już na terenie naszego kraju.


Tchórz stepowyTchórz stepowy PL

Mustela eversmanii

Tchórz stepowy (Mustela eversmanii) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych, podobny do tchórza zwyczajnego, od którego odróżniają go jaśniejsze ubarwienie sierści, żółtawe boki i jasno ubarwiona nasada ogona.


Tchórz zwyczajnyTchórz zwyczajny PL

Mustela putorius

Tchórz to rodzimy drapieżnik z rodziny łasicowatych. Jego odmiana to fretka. Ma wydłużoną budowę ciała, krótkie kończyny, okrągłą głowę z zaokrąglonymi uszami i puszysty ogon.


Wizon amerykańskiWizon amerykański PL

Neovison vison

Ssak z rodziny łasicowatych. Ze względu na cenne futro jest hodowana na całym świecie, także w Polsce. W Polsce pojawia się zdziczała forma norki amerykańskiej hodowlanej. W naturze występuje prawie w całej Ameryce Północnej.


Wydra europejskaWydra europejska PL

Lutra lutra

Wydra to świetnie pływający i nurkujący ssak z rodziny łasicowatych o wesołym usposobieniu. Można ją spotkać w Polsce. Żyje samotnie, w pary łączy się wyłącznie w okresie godowym. Gdy nurkuje zamyka szczelnie otwory nosowe i uszne.


Arirania amazońskaArirania amazońska

Pteronura brasiliensis

Arirania, wydra wielka, wydra olbrzymia (Pteronura brasiliensis) to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Ubarwienie ciała jest brązowe z białymi lub kremowymi plamami na piersi.


Balizuar obrożnyBalizuar obrożny

Arctonyx collaris

Balizuar obrożny, balizuar (Arctonyx collaris) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych, podobny nieco do borsuka. Ubarwienie żółtawe, szare, z czarnymi i białymi elementami.


Borsucznik amerykańskiBorsucznik amerykański

Taxidea taxus

Borsucznik amerykański, borsuk amerykański (Taxidea taxus) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Sierść rudo-szara. Głowa ciemniejsza, podobnie końcówki kończyn. Przez środek głowy biegnie biały pas.


Borsuk japońskiBorsuk japoński

Meles anakuma

Borsuk japoński (Meles anakuma) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Jest podobny do naszego borsuka, ale ma brązowe futro, bardziej puszyste.


Grizon mniejszyGrizon mniejszy

Galictis cuja

Grizon mniejszy (Galictis cuja) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Jaśniejszy wierzch głowy odcina się prostą linią tuż nad oczami od czarnej części twarzowej. Wierzch brunatno-żółtawy.


Hirara amerykańskaHirara amerykańska

Eira barbara

Hirara amerykańska, hirara (Eira barbara) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Ma wydłużoną, smukłą sylwetkę ciała, krótkie kończyny. Ubarwienie ciemnobrunatne, szarawe.


Kałan morskiKałan morski

Enhydra lutris

Wydra morska, zwana wydrozwierzem lub kałanem, to najbardziej związany ze środowiskiem wodnym przedstawiciel rzędu drapieżnych. Za utrzymanie ciepłoty ciała odpowiada futro, a nie warstwa tłuszczu.


Kuna amerykańskaKuna amerykańska

Martes americana

Kuna amerykańska (Martes americana) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Ubarwienie brązowe z dużo jaśniejszym pyskiem. Ciało smukłe, wydłużone. Gardło żółtawe.


Kuna japońskaKuna japońska

Martes melampus

Kuna japońska (Martes melampus) to ssak drapieżny z rodziny łasicowatych. Głowa jest biaława, reszta żółtawa, łapy ciemniejsze.


Kuna rybożernaKuna rybożerna

Martes pennanti

Kuna rybożerna (Martes pennanti) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Futro ciemnobrązowe, czasem niemalże czarne. Dawna nazwa tego gatunku to kuna wodna.


Kuna żółtogardłaKuna żółtogardła

Martes flavigula

Kuna żółtogardła (Martes flavigula) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Futro brązowo-żółte. Ogon dość długi i puszysty.


Łasica długoogonowaŁasica długoogonowa

Mustela frenata

Łasica długoogonowa (Mustela frenata) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. ciało silnie wydłużone. Sierść brązowa z wierzchu, żółta od spodu. Ogon sługi, na końcu czarny.


Perewiaska marmurkowaPerewiaska marmurkowa

Vormela peregusna

Perewiaska marmurkowa (Vormela peregusna) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych, podobny nieco do tchórza. Ubarwienie głowy brązowe w białe plamy. Spód brązowy, wierzch żółtawy w brązowe plamy.


Ratel miodożernyRatel miodożerny

Mellivora capensis

Drapieżnik z rodziny łasicowatych o charakterystycznym wyglądzie i ubarwieniu ciała, żyjący w Afryce i Azji. W poszukiwaniu miodu ratel współpracuje z ptakiem o nazwie miodowód, który nawołuje i prowadzi ratela do wyśledzonego gniazda pszczół.


Rosomak tundrowyRosomak tundrowy

Gulo gulo

Rosomak to ssak z rodziny łasicowatych o ciele pokrytym gęstym futrem, na którym nie osiada szron. Mimo małych rozmiarów potrafi zabić duże zwierzę. Aktywny w dzień i w nocy, jednak co 4 godziny odpoczywa. Nie zapada w sen zimowy.


Soból tajgowySoból tajgowy

Martes zibellina

Azjatycki ssak z rodziny łasicowatych o bardzo gęstym futrze o dużej zmienności barw. Ze względu na futro wytępiony w wielu rejonach świata. Aktywny w dzień i w nocy. W okresie dużych mrozów pozostaje w gnieździe przez kilka dni.


Wyderka orientalnaWyderka orientalna

Aonyx cinereus

Wyderka orientalna (Aonyx cinereus) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Sierść z wierzchu ciemnobrązowa, spód białawy. Ogon dość długi, gruby o nasady.


Wydra plamoszyjaWydra plamoszyja

Lutra maculicollis

Wydra plamoszyja (Lutra maculicollis) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych. Sierść brązowa z nieco jaśniejszym, kremowym pyskiem i nie


Wydrak kanadyjskiWydrak kanadyjski

Lontra canadensis

Wydra kanadyjska (Lontra canadensis) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Ma opływowy kształt ciała. Włosie jest lśniące, brązowe. Głowa jest mała, podobnie oczy.


Zorilla libijskaZorilla libijska

Ictonyx libycus

Zorilla libijska (Ictonyx libycus) to gatunek ssaka z rodziny łasicowatych, podobny nieco do skunksa. Ma czarno-białe futro, puszysty ogon.

Inne gatunki

 • wyderka białolica (Aonyx capensis)
 • wyderka kongijska (Aonyx congicus)
 • balizuar obrożny (Arctonyx albogularis)
 • balizuar sumatrzański (Arctonyx hoevenii)
 • grizon większy (Galictis vittata)
 • rosomak amerykański (Gulo liscus)
 • zorilla paskowana (Ictonyx striatus)
 • wydrak patagoński (Lontra felina)
 • wydrak długoogonowy (Lontra longicaudis)
 • wydrak południowy (Lontra provocax)
 • wydra japońska (Lutra nippon)
 • wydra sumatrzańska (Lutra sumatrana)
 • wydrzyca gładkowłosa (Lutrogale perspicillata)
 • grizonek patagoński (Lyncodon patagonicus)
 • kuna zachodnia (Martes caurina)
 • kuna tamilska (Martes gwatkinsii)
 • kuna jawajska (Martes robinsoni)
 • borsuk azjatycki (Meles leucurus)
 • ryjonos wietnamski (Melogale cucphuongensis)
 • ryjonos borneański (Melogale everetti)
 • ryjonos piśmowy (Melogale moschata)
 • ryjonos jawajski (Melogale orientalis)
 • ryjonos birmański (Melogale personata)
 • łasica tropikalna (Mustela africana)
 • łasica górska (Mustela altaica)
 • łasica kolumbijska (Mustela felipei)
 • łasica tajwańska (Mustela formosana)
 • łasica japońska (Mustela itatsi)
 • łasica żółtobrzucha (Mustela kathiah)
 • łasica indonezyjska (Mustela lutreolina)
 • tchórz czarnołapy (Mustela nigripes)
 • łasica malajska (Mustela nudipes)
 • łasica mała (Mustela rixosa)
 • łasica syberyjska (Mustela sibirica)
 • łasica pręgowana (Mustela strigidorsa)
 • łasica egipska (Mustela subpalmata)
 • wizon morski (Neovison macrodon)
 • zorilka białogrzbieta (Poecilogale albinucha)

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie poza Australią i Antarktydą.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą ziemny, częściowo nadrzewny lub ziemno-wodny tryb życia. Większość gatunków jest aktywna w nocy. Nierzadko kopia nory. Świetnie biegają i wspinają się po drzewach. W poszukiwaniu pokarmu odbywają dalekie wędrówki. Są samotnikami, żyją w parach lub tworzą stada.

Morfologia i anatomia

Bardzo dobrze rozwinięty jest węch, wzrok i słuch.

Rozmnażanie

Ciąża trwa od 39 do 65 dni (za wyjątkiem wydry kanadyjskiej). Zwykle młode w liczbie 1-13 rodzą się nagie i ślepe. U wielu gatunków ma miejsce ciąża przedłużona. Młode są zdolne do rozrodu po dwóch latach życia.

Pożywienie

Głównym ich pokarmem jest mięso. Bywają wszystkożerne, w niektórych porach roku zjadają pokarm roślinny.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wiele gatunków jest hodowanych przez ludzi dla cennego futra.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Borsuk europejski: Trwa sen zimowy borsuka
          Borsuk europejski: Rodzą się młode borsuki
   Borsuk europejski: Trwa okres aktywności życiowej borsuka
          Gronostaj europejski: Trwa ruja u gronostaja
          Gronostaj europejski: Rodzą się młode gronostaje
           Kuna domowa: Kuna domowa odbywa gody.
          Kuna domowa: Samica kamionki wydaje na świat potomstwo.
          Kuna leśna: Trwa okres godowy u kuny leśnej
          Kuna leśna: Rodzą się młode kuny leśnej
         Łasica pospolita: Trwa okres rui u łasicy, aczkolwiek zdarza się także w innych okresach.
          Łasica pospolita: Zwykle o tej porze łasica rodzi młode (nie jest to reguła)
         Norka europejska: Trwa ruja u norki europejskiej.
          Norka europejska: Rodzą się młode norki europejskiej.
          Perewiaska marmurkowa: Na świat przychodzą młode perewiaski marmurkowej.
           Tchórz stepowy: Okres godowy tchórza stepowego.
          Tchórz stepowy: Rodzą się młode tchórze stepowe.
         Tchórz zwyczajny: Rodzą się młode tchórze
           Wizon amerykański: Trwa ruja u wizona amerykańskiego.
           Wizon amerykański: Rodzą się młode wizona amerykańskiego (norki amerykańskiej).
          Wydra europejska: Trwa okres godowy u wydry
          Wydra europejska: Na ogół w tym czasie przychodzą na świat młode wydry
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
 • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
 • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
 • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
 • Praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997

Najbardziej cuchnące ssaki świata

Najbardziej cuchnące ssaki świata

Człowiek nie ma dobrego węchu. Są jednak zwierzęta, które człowiek wyczuje po zapachu z odległości nawet kilkuset metrów.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-29
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-05Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.