Logo Media Nauka

Facebook

Norka amerykańska (Mustela vison)
© Michael Robbins - Fotolia.com

Norka amerykańska

Norka amerykańska, norka kanadyjska (Mustela vison) to ssak z rodziny łasicowatych, bardzo podobny do norki europejskiej. Jest od niej większy i ma ciemniejsze futro. Ma smukłą budowę ciała, krótkie kończyny. Futro brązowe, ciemniejsze na ogonie i łapach, jaśniejsze na stronie brzusznej. Ze względu na cenne futro norka ta jest hodowana na całym świecie, także w Polsce. W dziko występujących populacjach przeważa kolor ciemnokasztanowy. Są też osobniki czarne i brązowe. Na podbródku i piersi występują białe plamy, które u każdego osobnika mają inny układ i kształt. Norka jest mylona z wydrą i tchórzem.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce pojawia się zdziczała forma norki amerykańskiej hodowlanej. Pojawił się u nas niedawno. Jest gatunkiem inwazyjnym, który dziś jest obecny na terenie całego już kraju. W naturze występuje prawie w całej Ameryce Północnej. Zwierzę to jest związane z wodnym środowiskiem. Występuje zwykle w pobliżu wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna o zmierzchu i w nocy. Bardzo dobrze pływa i nurkuje. Pod wodą może przebywać nawet 1 minutę. Poluje zarówno w wodzie jak i na lądzie. Norka amerykańska nie jest płochliwa wobec człowieka i można ją nierzadko obserwować w dzień.

Morfologia i anatomia

Samce są prawie dwa razy większe od samic.

Pożywienie

Drobne gryzonie, ptaki, jaja, ryby, raki, ślimaki, owady, także w niewielkim stopniu pokarm roślinny.

Rozmnażanie

Gody odbywają się wiosną, głównie w marcu. Zwierzęta gonią się i wielokrotnie kopulują. Kopulacja może trwać kilka godzin. Ciąża trwa 42-46 dni. Samica w kwietniu rodzi 3-10 młodych. Oczy młodych otwierają się po miesiącu. Dopiero wówczas małe norki zaczynają jeść mięso. Matka jednak przez kolejny miesiąc karmi jeszcze młode mlekiem.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek łowny przez cały rok.

Ciekawostki

Futro z norki amerykańskiej należy do najcenniejszych w branży.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-11, GAT-293
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaGronostaj
Mustela erminea
ikonaŁasica
Mustela nivalis
ikonaNorka europejska
Mustela lutreola
ikonaTchórz stepowy
Mustela eversmanii
Łasicowate
Łasicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Puzzle 1000 Ssaki
Leniwce Puzzle
Zoologia ssaki
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.