Wydra morska, wydrozwierz, kałan
Wydra morska, wydrozwierz, kałan (Enhydra lutris) to ssak z rodziny łasicowatych, większy od wydry. Palce tylnych kończyn połączone są błoną pławną, palce kończyn przednich są zrośnięte. Ciało pokryte jest miękkim futrem, ciemnobrunatnym lub czarnym, a na głowie i piersiach jasnobrązowe lub szare. Po stronie brzusznej znajdują się fałdy skórne, które tworzą kieszenie, do których zwierzę może chować złowiony pokarm.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Mesa_Top - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
Północny Pacyfik, okolice Wysp Kurylskich, Kamczatki, Wysp Komandorskich, Aleutów, czasem wybrzeża amerykańskie.
Tryb życia i zachowanie
Większość czasu spędza w morzu. Na ląd wychodzi rzadko. Często pływa na plecach, szczególnie gdy opiekuje się młodymi. Gdy spożywa pokarm, również pływa na grzbiecie. Świetnie nurkuje. Jest aktywna za dnia. Śpi w gnieździe z wodorostów i glonów lub w wodzie. Przebywa czasem nawet 100-180 km od brzegu. Unika człowieka. Tam, gdzie go nie ma, kałan trzyma się blisko brzegu. Nurkuje na głębokość nawet 50 m.
Pożywienie
Zwierzęta morskie. Połowa pokarmu to jeżowce.
Rozmnażanie
Kopulacja odbywa się w wodzie. Ciąża trwa 8-9 tygodni, po której samica rodzi 1 młode, dość samodzielne. Młodym kałanem opiekuje się matka.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Za utrzymanie ciepłoty ciała odpowiada futro, a nie warstwa tłuszczu.
Wydra morska to drapieżnik najbardziej ze wszystkich związany ze środowiskiem wodnym.
Podgatunki:
E. l. lutris
E. l. kenyoni
E. l. nereis
Pokrewne gatunki ssaków
Najbardziej cuchnące ssaki świata

Człowiek nie ma dobrego węchu. Są jednak zwierzęta, które człowiek wyczuje po zapachu z odległości nawet kilkuset metrów.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2013-03-26, GAT-392