Kałan morski

Wydra morska, wydrozwierz, kałan (Enhydra lutris) to ssak z rodziny łasicowatych, większy od wydry. Palce tylnych kończyn połączone są błoną pławną, palce kończyn przednich są zrośnięte. Ciało pokryte jest miękkim futrem, ciemnobrunatnym lub czarnym, a na głowie i piersiach jasnobrązowe lub szare. Po stronie brzusznej znajdują się fałdy skórne, które tworzą kieszenie, do których zwierzę może chować złowiony pokarm.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kałan morski (Enhydra lutris)

© Mesa_Top - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Północny Pacyfik, okolice Wysp Kurylskich, Kamczatki, Wysp Komandorskich, Aleutów, czasem wybrzeża amerykańskie.

Tryb życia i zachowanie

Większość czasu spędza w morzu. Na ląd wychodzi rzadko. Często pływa na plecach, szczególnie gdy opiekuje się młodymi. Gdy spożywa pokarm, również pływa na grzbiecie. Świetnie nurkuje. Jest aktywna za dnia. Śpi w gnieździe z wodorostów i glonów lub w wodzie. Przebywa czasem nawet 100-180 km od brzegu. Unika człowieka. Tam, gdzie go nie ma, kałan trzyma się blisko brzegu. Nurkuje na głębokość nawet 50 m.

Pożywienie

Zwierzęta morskie. Połowa pokarmu to jeżowce.

Rozmnażanie

Kopulacja odbywa się w wodzie. Ciąża trwa 8-9 tygodni, po której samica rodzi 1 młode, dość samodzielne. Młodym kałanem opiekuje się matka.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Za utrzymanie ciepłoty ciała odpowiada futro, a nie warstwa tłuszczu.

Wydra morska to drapieżnik najbardziej ze wszystkich związany ze środowiskiem wodnym.

Podgatunki:
E. l. lutris
E. l. kenyoni
E. l. nereis


Pokrewne gatunki ssaków


Najbardziej cuchnące ssaki świata
Człowiek nie ma dobrego węchu. Są jednak zwierzęta, które człowiek wyczuje po zapachu z odległości nawet kilkuset metrów.
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2013-03-26, GAT-392
©® Media Nauka 2008-2023 r.