logo

Rosomak

Rosomak (Gulo gulo) to ssak z rodziny łasicowatych. Ciało pokryte gęstym, długim futrem (na głowie jest krótsze). Kolor futra jest brązowoczarne z jasnymi plamami na bokach tułowia i w okolicy głowy. Samce są cięższe od samic. Łapy są szerokie, co umożliwia mu poruszanie się bez problemu po śniegu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Północna Europa i Azja oraz Ameryka Północna. Tereny leśne, najczęściej górskie, tundra i tajga.

Tryb życia i zachowanie

Aktywny w dzień i w nocy, jednak co 4 godziny odpoczywa. Nie zapada w sen zimowy. Żyje samotnie na bardzo rozległym terytorium, na które dopuszcza 2-3 samice. Bardzo dobrze się wspina po drzewach, ale robi to rzadko. Dobrze pływa, nie nurkuje. Rzadko biega. Przejawia zachowania terytorialne. Teren znaczy moczem. Jest wędrownikiem. Pokonuje duże odległości - nawet kilkaset kilometrów.

Pożywienie

Wszystkożerny, jednak głównie zjada padlinę. Zimą poluje na ssaki, nawet łosie. Wiosną zjada jaja ptaków, które gnieżdżą się na ziemi, obgryzają młode gałązki, zjadają larwy os, jagody. Gromadzi jedzenie w spiżarniach, do których znosi mięso z odległości kilku kilometrów.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na jesień i zimę. Samica wchodzi na teren samca, a po zapłodnieniu wraca na swoje terytorium. Samica rodzi od początku lutego lub w marcu 2-3 młode. Są ślepe. Po dwóch latach samica wypędza młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Mimo małych rozmiarów potrafi zabić łosia. Schodzą mu z drogi także takie zwierzęta jak niedźwiedź i wilk, prawdopodobnie ze względu na przykry zapach, jaki wydziela.

Eskimosi obszywają kaptury futrem rosomaka, gdyż nie osiada na nim szron na skutek wydychanej pary wodnej z ust.© medianauka.pl, 2012-12-29, GAT-215
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaBalizuar obrożny
Arctonyx collaris
ikonaBorsuk, jaźwiec
Meles meles
ikonaGronostaj
Mustela erminea
ikonaKuna japońska
Martes melampus
ikonaKuna leśna, tumak
Martes martes
ikonaŁasica
Mustela nivalis
ikonaNorka amerykańska
Mustela vison
Łasicowate
Łasicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Leniwce Puzzle
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki - forest animals
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.