Czapla biała

Czapla biała (Ardea alba) to to typowy przedstawiciel rodziny czapli o białym upierzeniu. Dziób żółty (jesienią i zimą), czarny u nasady w sezonie lęgowym, nogi czarne. Od oczu do nasady dzioba biegnie zielonkawa plama. Jest pokrojem i wielkością podobna do czapli siwej, jednak oprócz innego koloru upierzenia czapla biała ma dłuższą szyję oraz nogi, przez co wydaje się dużo smuklejsza. Brak dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Czapla biała (Ardea alba)

© Corel


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Cieplejsze rejony wszystkich kontynentów. Do Polski zalatuje bardzo rzadko. W okresie lęgowym zamieszkuje duże obszary trzcin, delty rzek, niewielkie zbiorniki wodne, zarośla mangrowe. W Polsce jest to skrajnie nieliczny ptak lęgowy.

Tryb życia i zachowanie

Tworzy duże kolonie. W locie nogi są wysunięte i wyprostowane poziomo poza koniec ogona, uderzenia skrzydłami są powolne i głębokie. Głos szorstki, głęboki "kr-rr-ra".

Morfologia i anatomia

W okresie godów czapla biała ma wydłużone barkówki, pióra na piersi i u nasady szyi. Dziób podczas okresu rozrodczego jest ciemny z żółtą nasadą, w pozostałym czasie jest żółty.

Pożywienie

Zjada zwierzęta bagienne i wodne, szczególnie owady i małe ryby.

Rozmnażanie

Gnieździ się w koloniach czasem nawet po kilka tysięcy par. Najczęściej gniazduje w trzcinach. Samica składa 3-5 jaj. Inkubacja trwa 25-28 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe 6 tygodni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce czapla biała podlega ścisłej ochronie.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-20, GAT-616




©® Media Nauka 2008-2023 r.