Czapla purpurowa

Czapla purpurowa (Ardea purpurea) to czapla, która występuje u nas zaledwie w liczbie kilku par. Jest podobna do czapli siwej z sylwetki, ale jest jeszcze smuklejsza od niej. Ma jednak rdzawe upierzenie na szyi i po bokach. Wzdłuż szyi biegnie ciemny pasek. Wierzch ciała jest ciemnoszary. Młode osobniki są jasnobrązowe. Dziób jest długi, szyja również.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Czapla purpurowa (Ardea purpurea)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Czapla ta występuje w Europie, Azji i Afryce oraz Indonezji. W Polsce spotkać ją można na Stawach Milickich oraz na Zbiorniku Gołczakowskim. Ptaka tego można spotkać nad zbiornikami wody słodkiej, porośniętych szuwarami.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia. Poluje o świcie i wieczorem. Czatuje nieruchomo lub brodzi zanurzona czasem po sam brzuch. W Polsce czaplę tę można zaobserwować w okresie od kwietnia do października.

Pożywienie

Zjada ryby oraz owady, płazy, mięczaki, drobne ssaki. Młode zjadają pokarm wprost z dzioba rodziców lub zwrócony przez nich do gniazda.

Rozmnażanie

Jest monogamiczna. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazduje na drzewie lub pośród trzcin. W zniesieniu 2-6 jaj od kwietnia do czerwca. Okres wysiadywania trwa 25-30 dni. Zdolność lotu młode uzyskują po 40-50 dniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Czapla ta w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Możliwość obserwacji w Polsce czapli purpurowej.
         Trwa okres lęgowy u czapli purpurowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-04-18, GAT-758




©® Media Nauka 2008-2023 r.