
Delfin pręgoboki
Delfin pręgoboki (Stenella coeruleoalba) to ssak z rodziny delfinowatych, podobny do butlonosa. Głowa zakończona krótkim dziobem, Płetwy piersiowe są dość długie, wygięte ku tyłowi, ostro zakończone. Płetwa grzbietowa jest wysoka i wygięta ku tyłowi. Ubarwienie szare z wierzchu, boki jaśniejsze, z ciemną pręgą, poniżej której jest biały lub różowy spód. Druga pręga biegnie od oczu do płetw piersiowych.
Występowanie i środowisko PL
Delfin pręgoboki występuje we wszystkich oceanach świata, zwykle w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Występuje też w Morzu Śródziemnym, notowano także ten gatunek w Bałtyku.
Tryb życia i zachowanie
Delfin ten dożywa 58 lat. Świetnie pływa, bardzo często wyskakuje z wody, wyskoki nierzadko są akrobatyczne, nurkuje na głębokość 200-700 m. Prowadzi stadny tryb życia. Stado, złożone z osobników jeden płci lub mniej więcej równym wieku może liczyć nawet 500 osobników.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 256 cm, a ciężar ciała 156 kg.
Pożywienie
Poluje na ryby i mątwy.
Rozmnażanie
Samiec kopuluje z kilkoma samicami. Po ciąży trwającej 12-13 miesięcy samica rodzi zwykle 1 młode.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Delfin ten jest często odławiany.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-02-05, GAT-4044
Pokrewne gatunki ssaków
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975