Delfinowate
Delfinowate (Delphinidae) to rodzina ssaków wodnych z podrzędu zębowców, która liczy dziś 40 gatunków w 15 rodzajach. To najliczniejsza rodzina waleni. W Bałtyku można spotkać 2 gatunki z tej rodziny ssaków.
Wygląd
Są dużymi ssakami. Osiągają 8 metrów długości. Mają ciało przypominające ciało ryby. Wiele gatunków ma dziób lub wydłużona górną lub dolną szczękę.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Tursiops truncatus
Butlonos, zwany też delfinem butelkonosym to przedstawiciel waleni z rodziny delfinowatych. Można go spotkać we wszystkich oceanach świata. Ma pysk wydłużony w dziób, przypominający butelkę - stąd nazwa delfina.

Cephalorhynchus commersonii
Delfin czarnogłowy (Commersona) to delfin zamieszkujący zimne wody północnej półkuli, bardzo charakterystycznie ubarwiony. to ssak z rzędu waleni o czarnej głowie, płetwach i środkowej części ciała. Pysk jest zakończony tępo.

Stenella coeruleoalba
Delfin pręgoboki (Stenella coeruleoalba) to ssak z rodziny delfinowatych, podobny do butlonosa. Głowa zakończona krótkim dziobem, Płetwy piersiowe są dość długie, wygięte ku tyłowi, ostro zakończone.

Delphinus delphis
Delfin zwyczajny, zwany też delfinem pospolitym to przedstawiciel waleni z rodziny delfinowatych. Można go spotkać we wszystkich oceanach świata, w tym w Bałtyku. Ma charakterystyczną smugę, biegnącą od oczu w kierunku nosa.

Globicephala melaena
Grindwal to duży przedstawiciel waleni z rodziny delfinowatych. Można go spotkać w prawie wszystkich morzach świata. Żyje w dużych stadach liczących nawet 1000 osobników. Regularnie odbywa wędrówki.

Orcinus orca
Orka, zwana także miecznikiem jest dużym ssakiem z rodziny delfinowatych o charakterystycznym czarno-białym ubarwieniu. Jest najbardziej drapieżnym waleniem. Potrafi zaatakować stojącego na brzegu kry lodowej człowieka. Jest zwierzęciem stadnym. Stado może
Inne gatunki
- Tonin (Cephalorchynchus heavisidei)
- Risso (Grampus griseus)
- Delfin białooki (Lagenorhynchus acutus)
- Delfin białonosy (Lagenorhynchus albirostris)
- Delfin ciemny (Lagenorhynchus cruciger)
- Delfin płaszczowy (Lissodelphis peroni)
- Delfin krótkogłowy (Orcaella brevirostris)
- Delfin amazoński (Sotalia fluviatilis)
- Delfin długonosy (Steno bredanensis)
Występowanie i środowisko
Żyją we wszystkich morzach świata. Część z nich wpływa do rzek.
Tryb życia i zachowanie
To zwierzęta żyjące w stadach. Są bardzo inteligentne. Są także towarzyskie i często towarzyszą statkom. Posługują się echolokacją. Wydają pod wodą dźwięki, za pomocą których porozumiewają się.
Morfologia i anatomia
Delfiny mają duży mózg z silnie pofałdowaną korą mózgową, co świadczy o dużym rozwoju psychiki.
Rozmnażanie
Samice zwykle rodzą 1 młode.
Pożywienie
Odżywiają się rybami, głowonogami, skorupiakami, polują także na ptaki (pingwiny) i ssaki (foki).
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Delfiny łatwo podlegają tresurze. Są często trzymane w oceanariach.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-97