Delfiny słodkowodne
Delfiny słodkowodne (Iniidae) to rodzina ssaków z podrzędu zębowców, która liczy dziś 4 gatunki w 4 rodzajach.
Wygląd
To duże ssaki wodne o opływowym kształcie ciała podobnym do ciała ryb, z kończynami przekształconymi w płetwy. Mają masywne ciało, małe oczy, bardzo długi dziób, długą i niską płetwę grzbietową.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Inia geoffrensis
Inia to gatunek delfina słodkowodnego z Amazonki i Oriniko w Ameryce Południowej. Pysk jest wyposażony w liczne zęby. Inia jest z wierzchu owłosiona. Włosie przypomina szczecinę. Młode mają ciemny kolor, starsze są białe, szare lub różowe.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- delfin chiński (Lipotes vexillifer)
- suzu, delfin gangesowy, susuka (Platanista gangetica)
- delfin mały, delfin La Platy (Pontoporia blainvillei)
Występowanie i środowisko
Zamieszkują duże rzeki w strefie równikowej. Żyją w wodach o małej przejrzystości. Tworzą małe stada.
Tryb życia i zachowanie
Posługują się echolokacją w orientacji w terenie oraz w łowieniu zdobyczy.
Morfologia i anatomia
Mają niezrośnięte kręgi szyjne, a co za tym idzie, głowa jest dość ruchliwa.
Pożywienie
Głównym składnikiem ich pokarmu są ryby.
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?

Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-135