Inia - Medianauka.pl
Logo Media Nauka

Inia (Inia geoffrensis)
© guentermanaus - Fotolia.com

Inia

Inia (Inia geoffrensis) to ssak z rodziny delfinów słodkowodnych. Ma charakterystyczny pysk, który jest mocno wydłużony i przypomina dziób. Pysk jest wyposażony w liczne zęby. Inia jest z wierzchu owłosiona. Włosie przypomina szczecinę. Młode mają ciemny kolor, starsze są białe, szare lub różowe. Ma małe oczy. Samica jest o połowę mniejsza od samca.

Występowanie i środowisko

Ten delfin słodkowodny pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje rzeki: Amazonka i Orinoko. Inie najczęściej można spotkać w dorzeczu Amazonki. To trudny do obserwacji ssak z uwagi na środowisko, w którym żyje.

Tryb życia i zachowanie

Delfin ten żyje w parach lub małych stadach.

Morfologia i anatomia

Inia osiąga do 3 metrów długości ciała.

Pożywienie

Inie polują na głównie ryby.

Rozmnażanie

Niewiele wiadomo na temat rozrodu tych delfinów.

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku walenia. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych brak jest danych na temat statusu zagrożenia tego gatunku.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-03-01, GAT-344
Pokrewne gatunki ssaków

Delfiny słodkowodne
Delfiny słodkowodne

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.