Inia amazońska

Inia (Inia geoffrensis) to ssak z rodziny delfinów słodkowodnych. Ma charakterystyczny pysk, który jest mocno wydłużony i przypomina dziób. Pysk jest wyposażony w liczne zęby. Inia jest z wierzchu owłosiona. Włosie przypomina szczecinę. Młode mają ciemny kolor, starsze są białe, szare lub różowe. Ma małe oczy. Samica jest o połowę mniejsza od samca.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Inia amazońska (Inia geoffrensis)

© guentermanaus - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ten delfin słodkowodny pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje rzeki: Amazonka i Orinoko. Inie najczęściej można spotkać w dorzeczu Amazonki. To trudny do obserwacji ssak z uwagi na środowisko, w którym żyje.

Tryb życia i zachowanie

Delfin ten żyje w parach lub małych stadach.

Morfologia i anatomia

Inia osiąga do 3 metrów długości ciała.

Pożywienie

Inie polują na głównie ryby.

Rozmnażanie

Niewiele wiadomo na temat rozrodu tych delfinów.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych brak jest danych na temat statusu zagrożenia tego gatunku.

Ciekawostki

Wyróżnia się 3 podgatunki:
I. g. geoffrensis
I. g. boliviensis
I. g. humboldtiana


Pokrewne gatunki ssaków

  Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


  Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
  Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
  Ile śpią ssaki?
  Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
  Najmniejszy ssak
  Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
  Największy ssak
  Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
  Jak dużo jedzą zwierzęta?
  Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

  Bibliografia

  Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

  © medianauka.pl, 2013-03-01, GAT-344
  ©® Media Nauka 2008-2023 r.