Drzewołaz złocisty

Drzewołaz złocisty (Dendrobates auratus) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny drzewołazowatych. Jest to piękna żaba o jaskrawym ubarwieniu. Występuje w naturze wiele odmian barwnych. Kolorystyka jest zależna od zasięgu występowania. Na ciele występują jaskrawe plamy na ciemnym tle. Samce są mniejsze od samic. Ich ciało jest wysokie, głowa dobrze wyodrębniona.

Na środku górnej szczęki ma łukowaty rząd ząbków. Oczy są usytuowane po bokach głowy. Są ciemne i dość duże. Na odnóżach tylnych między palcami nie ma błony pławnej. W skórze występuje wiele gruczołów wydzielających bardzo silny jad o właściwościach neurotoksycznych (paraliżujących system nerwowy ofiary).

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa. Panama, Nikaragua, Kostaryka. Podłoże lasu deszczowego. Gatunek introdukowany w Honolulu.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w dzień. Broni niewielkiego terytorium. Prowadzi częściowo naziemny i częściowo nadrzewny tryb życia. Aktywnie poluje.

Pożywienie

Zjada muchy, mrówki, małe bezkręgowce.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na porę deszczową. Samiec wabi samicę ćwierkając. Zwabiona samica odbywa taniec godowy i składa kilka jaj (najczęściej 6-10) na roślinach lub małych zagłębieniach z wodą. Skrzekiem opiekuje się samiec przez 15-18 dni. Gdy wylęgają się kijanki są przenoszone na plecach do wody. Po trzech miesiącach kijanki przechodzą pełne przeobrażenie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Indianie używają tych żab do zatruwania strzał. Nawlekają żabkę na koniec kija i trzymają nad płomieniem. Pod wpływem wysokiej temperatury tkanki skóry kurczą się i trucizna wycieka do naczynia. Tak uzyskana trucizna poddawana jest fermentacji, po czym macza się w niej koniec strzał. Trucizna jest tak silna, że małpa lub ptak trafione taką strzałą natychmiast padają martwe. Duże zwierzęta i człowiek trafiony tak spreparowaną strzałą też mogą umrzeć. Spożycie tak upolowanych zwierząt nie wywołują ujemnych skutków.


Pokrewne gatunki płazów

ikonaDrzewołaz błękitny
Dendrobates tinctorius azureus
ikonaDrzewołaz plamisty
Dendrobates tinctorius
ikonaDrzewołaz żółtopasy
Dendrobates leucomelas
Drzewołazowate
Drzewołazowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Największa żaba na świecie

Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2012-04-27, GAT-125
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.