Drzewołaz złocisty

Drzewołaz złocisty (Dendrobates auratus) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny drzewołazowatych. Jest to piękna żaba o jaskrawym ubarwieniu. Występuje w naturze wiele odmian barwnych. Kolorystyka jest zależna od zasięgu występowania. Na ciele występują jaskrawe plamy na ciemnym tle. Samce są mniejsze od samic. Ich ciało jest wysokie, głowa dobrze wyodrębniona.

Na środku górnej szczęki ma łukowaty rząd ząbków. Oczy są usytuowane po bokach głowy. Są ciemne i dość duże. Na odnóżach tylnych między palcami nie ma błony pławnej. W skórze występuje wiele gruczołów wydzielających bardzo silny jad o właściwościach neurotoksycznych (paraliżujących system nerwowy ofiary).

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Drzewołaz złocisty (Dendrobates auratus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa. Panama, Nikaragua, Kostaryka. Podłoże lasu deszczowego. Gatunek introdukowany w Honolulu.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w dzień. Broni niewielkiego terytorium. Prowadzi częściowo naziemny i częściowo nadrzewny tryb życia. Aktywnie poluje.

Pożywienie

Zjada muchy, mrówki, małe bezkręgowce.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na porę deszczową. Samiec wabi samicę ćwierkając. Zwabiona samica odbywa taniec godowy i składa kilka jaj (najczęściej 6-10) na roślinach lub małych zagłębieniach z wodą. Skrzekiem opiekuje się samiec przez 15-18 dni. Gdy wylęgają się kijanki są przenoszone na plecach do wody. Po trzech miesiącach kijanki przechodzą pełne przeobrażenie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Indianie używają tych żab do zatruwania strzał. Nawlekają żabkę na koniec kija i trzymają nad płomieniem. Pod wpływem wysokiej temperatury tkanki skóry kurczą się i trucizna wycieka do naczynia. Tak uzyskana trucizna poddawana jest fermentacji, po czym macza się w niej koniec strzał. Trucizna jest tak silna, że małpa lub ptak trafione taką strzałą natychmiast padają martwe. Duże zwierzęta i człowiek trafiony tak spreparowaną strzałą też mogą umrzeć. Spożycie tak upolowanych zwierząt nie wywołują ujemnych skutków.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.62 / 65.26%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2012-04-27, GAT-125




©® Media Nauka 2008-2023 r.