Drzewołazowate

Drzewołazowate (Dendrobatidae) to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 242 gatunki. W Polsce nie mamy przedstawicieli tej rodziny w środowisku naturalnym.

Jest to ewolucyjnie młoda grupa płazów. Drzewołazowate prawdopodobnie wydzieliły się z innych płazów bezogonowych w okresie kredy lub jury.

Rodzaje

Najbardziej znane rodzaje to:

  • drzewołazy (Dendrobates) z 43 gatunkami
  • liściołazy (Phyllobates) z 5 gatunkami

Wygląd

Drzewołazowate to zwykle małe płazy o długości ciała do 3,5 cm. Są zwinne. Kończyny są krótkie i silne. Palce zakończone są trójkątnymi przylgami. Większość żyje pośród liści drzew. Poza jednym gatunkiem prowadzą dzienny tryb życia. Są zwykle niezwykle barwne i nie chowają się przed drapieżnikami. Ich skóra wytwarza silną truciznę.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Drzewołaz błękitnyDrzewołaz błękitny

Dendrobates tinctorius azureus

Drzewołaz błękitny to piękna, trująca żaba o błękitnym kolorze skóry z lasu deszczowego. Liczne gruczoły na skórze produkują truciznę o nazwie pumiliotoksyna. Trucizna ta pojawia się w organizmie żaby dzięki zjadanym mrówkom i termitom.


Drzewołaz karłowatyDrzewołaz karłowaty

Oophaga pumilio

Drzewołaz karłowaty (Oophaga pumilio) to najmniejszy przedstawiciel rodzaju drzewołazów. Ciało ma czerwoną barwę z czarnymi kropkami, kończyny są czerwone, czarne lub niebieskawe.


Drzewołaz plamistyDrzewołaz plamisty

Dendrobates tinctorius

Drzewołaz plamisty to piękna, tropikalna, trująca żaba o błękitno-żółtym kolorze skóry. Ubarwienie jest zmienne i część odmian barwnych nie występuje w naturze, została stworzona w hodowlach.


Drzewołaz skocznyDrzewołaz skoczny

Phyllobates vittatus

Drzewołaz skoczny to trująca żaba, zwana także liściołazem paskowanym, pochodząca z Ameryki Środkowej. Ma krępą budowę ciała. Głowa i grzbiet są czarne, wzdłuż ciała biegną aż do pyszczka dwa pomarańczowe pasy.


Drzewołaz złocistyDrzewołaz złocisty

Dendrobates auratus

Drzewołaz złocisty to piękna żabka trująca o jaskrawym ubarwieniu, żyjąca w tropikach. Na ciele występują jaskrawe plamy na ciemnym tle. Samce są mniejsze od samic. Ich ciało jest wysokie, głowa dobrze wyodrębniona.


Drzewołaz żółtopasyDrzewołaz żółtopasy

Dendrobates leucomelas

Drzewołaz żółtopasy to piękna, trująca żabka z rodziny drzewołazów z charakterystycznym żółtym wzorze na ciele. Oczy są duże i ciemne, usytuowane po bokach głowy. Palce nie są połączone błoną pławną.


Liściołaz złocisty, liściołaz straszliwyLiściołaz złocisty, liściołaz straszliwy

Phyllobates terribilis

Jest to najbardziej jadowity płaz na świecie, pochodzący z małego obszaru w Kolumbii. Ubarwienie może być też jednolite. Skóra metalizuje połyskiem. Samce są nieco mniejsze od samic. Ciało jest wysoko oparte na długich przednich kończynach.

Inne gatunki

  • Drzewołaz pstrokaty (Dendrobates vanzolinii)

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Wiele gatunków występuje endemicznie. Zamieszkują trudno dostępne tropikalne lasy deszczowe i górskie lasy deszczowe, przez co trudno badać tę grupę płazów.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

W kośćcu nie ma żeber. Źrenice oczu są poziome. W kośćcu występuje 8 kręgów przedkrzyżowych. Na krawędzi górnej szczęki często znajdują się zęby.

Rozmnażanie

Żaden gatunek nie składa jaj do zbiornika wodnego. Albo nosi jaja na grzbiecie albo składa je w liściach roślin z niewielką ilością wody. Wiele gatunków opiekuje się jajami i larwami. Wyjątkowy jest dla tej rodziny ampleksus głowowy.

Pożywienie

Kijanki odżywiają się zwykle pokarmem roślinnym. Inne są wszystkożerne. Niektóre żywią się niezapłodnionymi jajami złożonymi przez matkę.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Większość gatunków jest silnie toksyczna. Trucizna nie jest syntetyzowana przez organizmy drzewołazowatych. Pochodzi od spożywanych trujących bezkręgowców (jadowitych mrówek). Płazy te nie wstrzykują trucizny do organizmu napastnika. Po prostu nie wolno ich brać do pyska. Toksyny wydzielane przez te płazy są niebezpieczne dla człowieka. Nie mając pewności, ze na rękach nie ma ranek, nie wolno dotykać tych płazów.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-26Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.