Drzewołaz żółtopasy

Drzewołaz żółtopasy, zwany też arlekinem (drzewołaz arlekin) (Dendrobates leucomelas) to żabka z rodziny drzewołazów. Ma gładką, lekko granulowaną skórę. Ma charakterystyczny, trzyczęściowy, żółty wzór na czarnym ciele, charakterystyczny dla poszczególnych osobników. W skórze znajdują się gruczoły jadowe. Toksyny występujące w jadzie pochodzą między innymi od jadowitych mrówek, które ta żaba zjada. Samice są nieco większe od samców.

Oczy są duże i ciemne, usytuowane po bokach głowy. Palce nie są połączone błoną pławną. Są za to zakończone dużymi, trójkątnymi przylgami. Drugi (licząc od zewnątrz) palec stopy jest dużo dłuższy od pozostałych palców.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Drzewołaz żółtopasy (Dendrobates leucomelas)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ameryka Południowa. Wenezuela przy granicy z Gujaną, Brazylią i Kolumbią. Ściółka lasu deszczowego. Preferuje bardzo wilgotne środowisko. Obszar występowania pionowego to od 50 do 800 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Drzewołaz arlekin prowadzi zwykle naziemny tryb życia. Jest aktywny za dnia. W wysokich temperaturach zapada w stan estywacji (sen letni), co stanowi wyjątek w tej rodzinie płazów. Samice w okresie godów przejawiają terytorializm.

Pożywienie

Owady, małe bezkręgowce, w tym mrówki.

Rozmnażanie

Gody przypadają w porze deszczowej. Samica przystępuje do godów kilka razy w roku. Samica składa 4-12 jaj w małych zagłębieniach w ziemi z wodą lub w pochwach liści. 15 dni samiec pilnuje skrzeku. Gdy z jaj wykluwają się kijanki, samiec przenosi je do większych zbiorników z wodą, gdzie się dalej rozwijają i przechodzą po około 3 miesięcy przeobrażenie. Młode są dojrzałe płciowo po 2 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Optymalna temperatura to 30 °C. Jest dość łatwy w hodowli i często trzymany w domowych terrariach.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.59 / 65.15%
2024-01-21© medianauka.pl, 2012-04-28, GAT-126
©® Media Nauka 2008-2023 r.