logo

Drzewołaz żółtopasy

Drzewołaz żółtopasy, zwany też arlekinem (Dendrobates leucomelas) to żabka z rodziny drzewołazów. Ma gładką, lekko granulowaną skórę. Ma charakterystyczny, trzyczęściowy, żółty wzór na czarnym ciele, charakterystyczny dla poszczególnych osobników. W skórze znajdują się gruczoły jadowe. Toksyny występujące w jadzie pochodzą między innymi od jadowitych mrówek, które ta żaba zjada. Samice są nieco większe od samców.

Oczy są duże i ciemne, usytuowane po bokach głowy. Palce nie są połączone błoną pławną. Są za to zakończone dużymi, trójkątnymi przylgami. Drugi (licząc od zewnątrz) palec stopy jest dużo dłuższy od pozostałych palców.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ameryka Południowa. Wenezuela przy granicy z Gujaną, Brazylią i Kolumbią. Ściółka lasu deszczowego. Preferuje bardzo wilgotne środowisko. Obszar występowania pionowego to od 50 do 800 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Drzewołaz arlekin prowadzi zwykle naziemny tryb życia. Jest aktywny za dnia. W wysokich temperaturach zapada w stan estywacji (sen letni), co stanowi wyjątek w tej rodzinie płazów. Samice w okresie godów przejawiają terytorializm.

Pożywienie

Owady, małe bezkręgowce, w tym mrówki.

Rozmnażanie

Gody przypadają w porze deszczowej. Samica przystępuje do godów kilka razy w roku. Samica składa 4-12 jaj w małych zagłębieniach w ziemi z wodą lub w pochwach liści. 15 dni samiec pilnuje skrzeku. Gdy z jaj wykluwają się kijanki, samiec przenosi je do większych zbiorników z wodą, gdzie się dalej rozwijają i przechodzą po około 3 miesięcy przeobrażenie. Młode są dojrzałe płciowo po 2 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Optymalna temperatura to 30 °C. Jest dość łatwy w hodowli i często trzymany w domowych terrariach.© medianauka.pl, 2012-04-28, GAT-126
Pokrewne gatunki płazów

ikonaDrzewołaz błękitny
Dendrobates tinctorius azureus
ikonaDrzewołaz plamisty
Dendrobates tinctorius
ikonaDrzewołaz złocisty
Dendrobates auratus
Drzewołazowate
Drzewołazowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Płazy i gady
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski - Atlas
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.