logo

Dudek

Dudek (Upupa epops) to piękny i rzadki ptak występujący w Polsce. Ma charakterystyczny czub na głowie, dwurzędowy, zakończony czarnymi plamami. Dudek rozkłada czubek w piękny wachlarz przy starcie do lotu i gdy jest zdenerwowany. Samiec i samica są tej samej wielkości. Mają też podobne upierzenie. Głowa i szyja mają pomarańczowy kolor, na brzuchy występują ciemne plamy. Grzbiet i skrzydła są czarno-białawe. Ogon jest czarny z białym pasem.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje rzadko na terenie całej Polski. Zasiedla otwarte przestrzenie, skraje lasów, pobliża pastwisk i łąk.

Tryb życia i zachowanie

Ptak wędrowny. Na zimę odlatuje do Afryki we wrześniu i październiku. Wraca w kwietniu. Świetnie porusza się po ziemi. Jest dość płochliwy. Lot jest typu falistego. Wydaje się powolny i miękki. Uderzenia skrzydeł są nieregularne.

Pożywienie

Żywi się dużymi owadami (potrafi pędraki wyciągać prosto z gleby), ślimakami, dżdżownicami, czasem płazami.

Rozmnażanie

To gatunek monogamiczny. Gnieździ się w dziuplach (najczęściej wierzb), chociaż nierzadko także w szczelinach starych domów i pod korzeniami, czasem w skrzynkach lęgowych. Gniazdo nie jest uporządkowaną konstrukcją, wysłane odchodami bydła domowego, mchem. Okres lęgowy przypada na miesiące maj-lipiec (dwa lęgi). Składa w nich od 5 do 8 białych jaj. Wysiadywanie trwa 2 tygodnie. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami. Opuszczają gniazdo prawie po miesiącu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Młode dudki potrafią w sytuacji zagrożenia z gruczołu kuprowego wyrzucić cuchnącą piżmem ciecz, której zapach długo pozostaje wokół gniazda.


© medianauka.pl, 2009-06-13, GAT-17


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Dudki przylatują do kraju z zimowisk.
         Trwa okres lęgowy dudków.
          Dudki odlatują z Polski do Afryki na zimowisko.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

Dudki
Dudki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.