Dwuczuby
Dwuczuby, kariamy (Cariamidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowatych. Rodzina ta liczy dziś 2 rodzaje i 2 gatunki.
Wygląd
Mają długie nogi oraz szyję. Na głowie czub, u jednego z gatunków czub jest rozdwojony. Skrzydła są zaokrąglone, ogon długi. Upierzenie jest szare.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cariama cristata
Kariama to duży ptak z rodziny dwuczubów o wysokich, czerwonobrązowych nogach. Podczas ucieczki biegnie ze spuszczoną głową. Żyje w parach lub niewielkich grupach. Noce spędza na drzewach. Niechętnie lata, świetnie biega.
Inne gatunki
- Kariamka czarnonoga (Chunga burmeisteri)
Występowanie i środowisko
Zamieszkują Amerykę Południową. Preferują suche środowiska o luźnym zadrzewieniu, obszary trawiaste.
Tryb życia i zachowanie
Szybko biegają. Są to ptaki naziemne. Prowadzą dzienny tryb życia. Są bardzo płochliwe. Pary lęgowe trzymają się z dala od siebie, stąd wniosek iż przejawiają zachowania terytorialne.
Rozmnażanie
Gniazdo z gałązek kariamy zakładają na krzewie lub niskim drzewie na wysokości do 3 m nad ziemią. Samica składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez 24-30 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice.
Pożywienie
Są wszystkożerne. Zjadają drobne zwierzęta takie jak żaby, gady, duże owady, pisklęta, gryzonie, liście, nasiona, dzikie owoce, kukurydzę, fasolę. Polują na młode węże.
Ochrona i zagrożenia
Kariamy nie są zagrożone wyginięciem.
Ciekawostki
Młode osobniki są chwytane przez ludzi i oswajane. Trzymane w zagrodach służą jako zwierzęta ostrzegające przed zagrożeniami.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-51