Logo Media Nauka

FacebookDwuczuby

Dwuczuby, kariamy (Cariamidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowatych. Rodzina ta liczy dziś 2 rodzaje i 2 gatunki.

Wygląd

Mają długie nogi oraz szyję. Na głowie czub, u jednego z gatunków czub jest rozdwojony. Skrzydła są zaokrąglone, ogon długi. Upierzenie jest szare.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Kariama czerwononogaKariama czerwononoga

Cariama cristata

Kariama to duży ptak z rodziny dwuczubów o wysokich, czerwonobrązowych nogach. Podczas ucieczki biegnie ze spuszczoną głową. Żyje w parach lub niewielkich grupach. Noce spędza na drzewach. Niechętnie lata, świetnie biega.

Inne gatunki

  • Kariamka czarnonoga (Chunga burmeisteri)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Amerykę Południową. Preferują suche środowiska o luźnym zadrzewieniu, obszary trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Szybko biegają. Są to ptaki naziemne. Prowadzą dzienny tryb życia. Są bardzo płochliwe. Pary lęgowe trzymają się z dala od siebie, stąd wniosek iż przejawiają zachowania terytorialne.

Rozmnażanie

Gniazdo z gałązek kariamy zakładają na krzewie lub niskim drzewie na wysokości do 3 m nad ziemią. Samica składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez 24-30 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice.

Pożywienie

Są wszystkożerne. Zjadają drobne zwierzęta takie jak żaby, gady, duże owady, pisklęta, gryzonie, liście, nasiona, dzikie owoce, kukurydzę, fasolę. Polują na młode węże.

Ochrona i zagrożenia

Kariamy nie są zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Młode osobniki są chwytane przez ludzi i oswajane. Trzymane w zagrodach służą jako zwierzęta ostrzegające przed zagrożeniami.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-51Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.