Elopsowate

Elopsowate (Elopidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu tarponokształtnych.

Wygląd

Ciało srebrzyste, przypominające sylwetką ciało śledzia. Płetwa ogonowa silnie wcięta. Larwy są podobne do larw węgorza.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Elops, oszczer złotawyElops, oszczer złotawy

Elops saurus

Elops, oszczer złotawy (Elops saurus) to gatunek ryby z rodziny elopsowatych, ceniona ryba sportowa w wędkarstwie. Ma srebrzyste ciało, głęboko wciętą płetwę ogonową.

Inne gatunki

  • Elops affinis
  • Elops hawaiensis
  • Elops lacerta
  • Elops machnata
  • Elops smithi

Występowanie i środowisko

Zasiedlają morza strefy tropikalnej i subtropikalnej, czasem, wstępują do rzek.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te prowadzą pelagiczny tryb życia. Larwy i osobniki dorosłe tworzą ławice.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają długość 1 m i masę 7 kg.

Pożywienie

Zjadają planktom, małe ryby.

Ciekawostki

Mięso jest bardzo ościste i niesmaczne.
Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-20, RODZ-1467Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.