Discotrema monogrammum

Discotrema monogrammum to gatunek niewielkiej, morskiej ryby z rodziny grotnikowatych. Ubarwienie jasnobrązowe z pojedynczym, białym lub żółtym, podłużnym pasem z boku ciała. Gatunek ten wyodrębniono z niegdyś monotypowego rodzaju Discotrema. Discotrema monogrammum opisano z okazów pobranych od liliowców w Papui Nowej Gwinei i Indonezji. Okazy te uważano za kolorową formę D. crinophilum. Oba gatunki mają pojedynczy, biały lub jasnożółty pasek boczny, podczas gdy D. crinophilum ma również biały pas środkowo-grzbietowy. Badania DNA wykazały, że D. crinophilum i D. monogrammum są odrębnymi liniami. Trzeci gatunek z tego rodzaju Discotrema zonatum, który ma nieregularne ciemne słupki po bokach ciała jest opisany na podstawie zaledwie jednego okazu z Fidżi.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

 (Discotrema monogrammum)

© anemone – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten zasiedla wody Indonezji i północno-wschodnie wybrzeże Australii.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta związana jest z liliowcami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Matthew T. Craig and John E. Randall – Two New Species of the Indo-Pacific Clingfish Genus Discotrema (Gobiesocidae), https://www.researchgate.net/publication/240775619_Two_New_Species_of_the_Indo-Pacific_Clingfish_Genus_Discotrema_Gobiesocidae

© medianauka.pl, 2020-04-19, GAT-635815




©® Media Nauka 2008-2023 r.