Gajówka

Gajówka (Sylvia borin) to dość liczby gatunek lęgowy w Polsce, choć dość trudno ją rozpoznać w warunkach terenowych. Ptak ten wydaje się nie mieć charakterystycznych wyróżników w swoim wyglądzie. Gajówka jest dość jednolicie ubarwiona. Kolor z wierzchu jest szarobrunatny z lekkim zielonkawym odcieniem, po bokach widać lekki beż, zaś od spodu jest biaława. Po bokach szyi można dostrzec szarą plamę. Wokół oka można dostrzec jasną obrączkę. Nad okiem biegnie ledwo zarysowana jasna brew. Samica, samiec i młode są do siebie podobne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Gajówka (Sylvia borin)

© JMP de Nieuwburgh - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten gniazduje w Europie i Azji. Zimuje w Afryce. W Polsce występuje dość licznie na terenie całego kraju. Preferuje lasy liściaste, mieszane, większe parki.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Prowadzi skryty tryb życia w koronach drzew.

Pożywienie

Poluje na owady i inne bezkręgowce. Od lata zaczyna zjadać owoce.

Rozmnażanie

Zazwyczaj wyprowadza 1, rzadko 2 lęgi w ciągu roku. Gniazduje nisko nad ziemią w krzewach. Gniazdo budują wspólnie samiec i samica. W zniesieniu 4-6 jaj. Jaja wysiadują samiec i samica na zmianę przez 11-13 dni. Po około 2 tygodniach młode stają się lotne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.

Ciekawostki

U gajówek występuje naturalny pęd do migracji niezależnie od warunków pogodowych i dostępności pokarmu. Ptaki spontanicznie w danym okresie przybierają na wadze i wyruszają w podróż w okresie obfitości pokarmu i dobrej pogody.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres występowania w Polsce gajówki. Odloty zaczynają się już w sierpniu.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

© medianauka.pl, 2015-06-17, GAT-849




©® Media Nauka 2008-2023 r.