Głowacz białopłetwy, głowacz pospolity

Głowacz białopłetwy, głowacz pospolity (Cottus gobio) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny głowaczowatych o maczugowatym ciele pozbawionym łusek. Głowa jest szeroka i płaska. Na grzbiecie znajdują się dwie płetwy. Druga płetwa grzbietowa jest nieco podobna do płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe mają duże rozmiary. Ryba ta ma brunatne ubarwienie z ciemniejszymi i jaśniejszymi plamami. Płetwy mają jasną barwę. W okresie tarła samiec mocno ciemnieje.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Głowacz białopłetwy, głowacz pospolity (Cottus gobio)

© Serghei Velusceac - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Preferuje czyste wody o kamienistym lub piaszczystym dnie. Lubi szybki nurt wody. Zasiedla górskie rzeki w krainie pstrąga. Spotykany jest w Europie poza jej południowymi i północnymi krańcami. U nas spotyka się go w rzekach podgórskich i górskich, a także w rzekach nizinnych na ich środkowym odcinku.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny głównie w nocy. Dzień spędza w ukryciu.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 10-15 cm długości ciała. Nie ma pęcherza pławnego.

Pożywienie

Poluje na drobną faunę denną, w tym larwy owadów, zjada także ikrę innych ryb.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się od lutego do maja. Samica składa pomarańczową ikrę w jamkach. Ikra przykleja się do kamieni. Pilnuje jej samiec. Dojrzałość płciową narybek osiąga w drugim roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To szkodnik ikry na tarliskach łososiowatych. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Głowacz ten stanowi ważny składnik diety dla pstrągów.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Tarło odbywa głowacz białopłetwy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4215
©® Media Nauka 2008-2023 r.