Głowaczowate

Głowaczowate (Cottidae) to bardzo duża rodzina ryb z rzędu skorpenokształtnych, do której zaliczamy ponad 200 gatunków, skupionych w około 70 rodzajach. W Polsce żyją 3 morskie gatunki i 2 słodkowodne.

Wygląd

Ciało ma maczugowaty kształt. Pokryte jest tylko częściowo łuską lub jej nie mają w ogóle. Skóra jest szorstka dzięki licznym płytkom i kolcom kostnym. Występują dwie płetwy grzbietowe, w niektórych przypadkach połączone ze sobą. Pierwsza płetwa grzbietowa jest kolczasta, druga jest podobna do płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe są dość duże, płetwy brzuszne są małe lub nie występują. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona lub prosto ścięta. Głowa pokryta jest guzami i kolcami kostnymi. Duża paszcza jest wyposażona w zęby.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Głowacz białopłetwy, głowacz pospolityGłowacz białopłetwy, głowacz pospolity PL

Cottus gobio

Głowacz białopłetwy, głowacz pospolity (Cottus gobio) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny głowaczowatych o maczugowatym ciele pozbawionym łusek. Płetwy piersiowe mają duże rozmiary.


Kur diabełKur diabeł PL

Myoxocephalus scorpius

Kur diabeł (Myoxocephalus scorpius) to gatunek ryby z rodziny głowaczowatych, jeden z większych przedstawicieli rodziny, o nagim ciele i maczugowatym kształcie. Ukłucia kolcami kura diabła mogą być niebezpieczne.


Kur rogacz, kur czterorogiKur rogacz, kur czterorogi PL

Myoxocephalus quadricornis

Kur rogacz, kur czterorogi to gatunek ryby z rodziny głowaczowatych. Ubarwienie szarobrunatne z białym spodem. Widoczne są dwa wyrostki nad oczami i dwa na karku, z czego wywodzi się jedna z nazw gatunku.

Występowanie i środowisko

To ryby morskie zimnych obszarów oraz strefy umiarkowanej. Część gatunków wtórnie pojawiła się w wodach słodkich. Najczęściej ryby te występują przy brzegu. To głównie ryby pacyficzne.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Błony podskrzelowe tworzą falbankę, czasem są zrośnięte. W budowie wewnętrznej nie ma pęcherza pławnego. Większość gatunków mierzy poniżej 1 m długości ciała.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-09-03, RODZ-993


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Głowacz białopłetwy, głowacz pospolity
        

Tarło odbywa głowacz białopłetwy.

ukryj/pokaż
Kur diabeł
          

Bałtycki kur diabeł odbywa tarło.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.