
Karłątek klinek
Karłątek klinek (Hesperia comma) to piękny motyl z rodziny karłątkowatych o żółtobrunatnych skrzydłach, z lekkim zielonym odcieniem od spodniej strony. U samców na przednim skrzydle występuje klinowata smuga zapachowa. Białe plamy na drugiej parze skrzydeł od spodu wysterują u obu płci. Brzegi skrzydeł są białawe, czasem ciemnieją. Gąsienica jest zielona, szarozielona lub oliwkowa, w Hiszpanii zdarzają się okazy różowe.
Występowanie i środowisko PL
Na terenie Polski to pospolity gatunek w całym kraju, choć częściej spotykany na południu. Motyl ten występuje w całej Europie poza dalekim południem. Ma zasięg całej północnej strefy umiarkowanej (holoarktyka). Gatunek można spotkać na suchych stanowiskach na skrajach lasów, na łąkach i murawach.
Tryb życia i zachowanie
Zimują jaja, bardziej na południe zasięgu występowania zimuje stadium gąsienicy.
Pożywienie
Roślinami żywicielkami są trawy, najczęściej kostrzewa owcza, życica i wiechlica.
Rozmnażanie
W ciągu roku występuje jedno pokolenie.
Ochrona i zagrożenia
Gatunek nie jest zagrożony wymarciem, choć jego liczebność w Polsce systematycznie spada.
Ciekawostki
To jeden z najszybciej latających gatunków z rodziny powszelatkowatych (karłątkowatych).
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-10-19, GAT-991 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ◂ ● ● ▸ Okres lotu karłątka klinka.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.