Kaszaloty
Kaszaloty (Physeteridae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach.
Wygląd
Są to bardzo duże zwierzęta, których rozmiary sięgają 20 m i ciężar do 50 ton. Kończyny przekształcone w płetwy jak u ryb, z tym, że płetwa ogonowa ułożona poziomo. Charakterystyczna jest ogromna głowa, w której znajduje się tłuszcz - olbrot i substancja stała - spermacet.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Physeter macrocephalus
Kaszalot (potwal) to największy wieloryb z kladu zębowców. Cechą charakterystyczną kaszalotów jest bardzo duża, pionowo ścięta głowa. Ma stosunkowo małą płetwę grzbietową. Kaszalot jest czarny na grzbiecie, jaśniejszy od strony brzusznej. Ma asymetryczną c
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- kaszalot mały, kaszalot karłowaty, kogia (Kogia breviceps)
Występowanie i środowisko
Żyją w środowisku wyłącznie wodnym. Można je spotkać w oceanach całego świata.
Tryb życia i zachowanie
To najgłębiej nurkujące zwierzęta, potrafią przebywać pod wodą godzinę. Tworzą stada nawet 20 osobników. Podczas wędrówek łączą się w większe stada.
Morfologia i anatomia
Zęby na szczęce są szczątkowe. Istotne dla kaszalotów są zęby żuchwy.
Rozmnażanie
Są poligamiczne. Ciąża trwa do 15 miesięcy.
Pożywienie
Zjadają głowonogi i ryby.
Ciekawostki
Kaszalot to największy przedstawiciel zębowców jaki żyje na świecie.
Jest to też zwierzę najgłębiej nurkujące ze wszystkich ssaków.
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?

Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-98