Kiryskowate

Kiryskowate (Callichthyidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych, do której zaliczamy 208 gatunków w 8 rodzajach. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny. Wyróżniamy tu podrodzinę Callichthyinae i Corydoradinae. Rodzinę tę zaliczamy do sumików pancernych.

Ryby te cechują zachodzące na siebie płytki kostne pokrywające ciało, biegnące w dwóch rzędach. Przy paszczy znajdują się dwie pary wąsów, a na dolnej wardze znajdują się mięsiste wyrostki. Wiele gatunków ma żywe ubarwienie ciała.

Występowanie i środowisko

Są to ryby Ameryki Południowej w jej tropikalnej strefie. Zamieszkują różne zbiorniki tuż przy dnie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Ryby z tej rodziny osiągają rozmiary od 3 do 22 cm długości ciała. Otwór gębowy w położeniu dolnym.

Rozmnażanie

Kiryskowate budują gniazda z pęcherzyków powietrza. U Callichthyinae Samiec strzeże ikry. Samice z podrodziny Corydoradinae połykają spermę, następnie przez odbyt sperma wlewa się do woreczka z płetw brzusznych, skąd uwalniane są zapłodnione jaja, które pozostają bez żadnej opieki.

Pożywienie

Zjadają szczątki roślinne oraz bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te nie są zagrożone wymarciem. Wiele gatunków to ryby akwariowe.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki





Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-28, RODZ-484



©® Media Nauka 2008-2023 r.