Kosatkowate, bagrowate

Kosatkowate, bagrowate (Bagridae) to rodzina ryb z rzędu sumokształtnych. Zaliczamy do niej około 230 gatunków w 30 rodzajach.

Cechą wspólną ryb z tej rodziny jest obecność w płetwie grzbietowej w przedniej części kolca. Kolce są też w płetwach piersiowych. Kolce są wyposażone w mechanizm zatrzaskowy. Nie zawierają jadu. Wokół pyska występuje minimum 3 pary wąsów (od 2 do 4). Ciało jest nagie. Ryby te mogą zmieniać barwę ciała, w zależności od podłoża zbiornika wody. Samce są większe od samic.

Występowanie i środowisko

To na ogół ryby słodkowodne, zasiedlające bardzo różne zbiorniki. Występują w Afryce i Azji.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 8-200 cm.

Rozmnażanie

Rozród tych ryb jest słabo poznany. Wiadomo, że u co najmniej kilku gatunków występuje opieka rodzicielska nad jajami i młodymi. Jaja są składane w gniazdach.

Pożywienie

Pokarm zależy od gatunku. Może być to pokarm pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Niektóre mogą żywić się odchodami, w tym ludzkimi.

Ciekawostki

Śluz pokrywający ciało wielu gatunków ma trujące właściwości.

Ryby te mają smaczne mięso, jednak wyposażone w kolce zaplątują się w sieci i ranią rybaków.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • John Dawes — Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-07-02, RODZ-1044Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.