Krowiak podwinięty, olszówka

Krowiak podwinięty, olszówka (Paxillus involutus) to gatunek trującego grzyba z rodziny krowiakowatych. Ma kwaskowaty smak i zapach.

Występowanie i środowisko PL

Spotykany bardzo często we wszystkich rodzajów lasu. Preferuje kwaśne podłoże.

Owocniki pojawiają się od lipca do listopada.

Morfologia i anatomia

Kapelusz ma 5-15 cm średnicy. Trzon ma 5-8 cm wysokości.

Kapelusz ochrowy, brązowy, oliwkowy, żółtawy, zwykle blady. Kształt młodych - płaski, czasem wypukły, z podwiniętym brzegiem, potem wklęsły lub lejkowaty. Wierzch filcowaty, zamszowaty. Brzeg prążkowany.

Blaszki żółtawe, rdzawobrązowe, ciemniejące i czerwieniejące przy uszkodzeniu, bardzo często rozwidlone, zabiegające na trzon.

Miąższ jest żółtawy lub brązowy.

Trzon cylindryczny, żółtawy, krótki, jaśniejszy niż kapelusz.

Rozmnażanie

Zarodniki brązowawe.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Pytania

Pytania

Czy olszówka jest jadalna czy trująca?

Dziś olszówki są uznawane za grzyby trujące, choć jeszcze niedawno były uznawane za jadalne. Zatrucia jelitowe mogą się pojawić po spożyciu, ale poważniejsze efekty zatrucia mogą się ujawnić po wielu latach częstszego spożywania tych grzybów. Skutki mogą być śmiertelne. Zatrucie przypomina białaczkę. Następuje rozpad czerwonych krwinek.

Ponieważ powszechnie grzyb ten jest uznawany za jadalny, zatrucie olszówką jest statystycznie najczęstszym zatruciem grzybami.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres występowania owocników olszówki.

Cechy

Środowsko

lasy iglaste
lasy liściaste

lasy iglastelasy liściaste
Jadalność

gatunek trujący
gatunek trujący
Inne cechy

grzyb mikoryzowy

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Pokrewne gatunki grzybów


Jak postępować przy zatruciu grzybami?
Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?
Grzyby pod ochroną
W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.
Grzyby marynowane w occie
Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.
Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Mikoryza
Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.
Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów
Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.
Grzyby trujące
Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.
Grzyby jadalne
Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


© medianauka.pl, 2021-02-20, GAT-639027
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.