Logo Media Nauka

Facebook

Kulon, kulon zwyczajny (Burhinus oedicnemus)
© Erni - Fotolia.com

Kulon, kulon zwyczajny

Kulon zwyczajny (Burhinus oedicnemus) to ptak z rodziny kulonów. Charakterystyczne dla kulona są duże, żółte oczy, przystosowane do widzenia w ciemności. Nad okiem biegnie biała brew. Głowa jest stosunkowo duża, dziób mocny. Upierzenie maskujące, płowe ze złożonym, ciemnym, kreskowanym rysunkiem. Strona brzuszna jest jaśniejsza. Dziób żółty, na końcu czarny, nogi żółte. Samiec i samica, a także młode, są podobnie ubarwione.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie poza północą i wschodem, północnej części Afryki, a także w niektórych rejonach Azji. Preferuje suche środowisko stepów, nieużytków, żwirowisk, czasem też pola uprawne. W Polsce gnieździ się bardzo rzadko na nizinach i jest rzadko spotykany, w zasadzie w Polsce jest wymierający. Jeszcze niedawni gniazdowało w Polsce tylko kilka par.

Tryb życia i zachowanie

To ptak o zmierzchowej i nocnej aktywności.

Jest wędrowny. Przylatuje do nas w kwietniu i odlatuje w sierpniu, aż do połowy października.

Bardzo trudno go zauważyć. Gdy czuje się zagrożony, zastyga w bezruchu. Zrywa się do lotu dopiero spod nóg obserwatora.

Pożywienie

Zjada głownie owady, dietę uzupełnia dżdżownicami, mięczakami, pajęczakami i drobnymi kręgowcami (gady, gryzonie i płazy).

Rozmnażanie

Gniazduje na terenie otwartym. Ptaki przywiązują się do miejsc lęgowych. Tworzą też względnie trwałe pary. Samica niesie zwykle 2 jaja do dołka w ziemi, wyściełanego kamyczkami, muszelkami i sama je wysiaduje przez 23-27 dni. Samiec pomaga opiekować się pisklętami, które są zagniazdownikami. Po 7 tygodniach młode potrafią już latać. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku w połowie maja i w lipcu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to ptak objęty ochroną, bardzo rzadki.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-03-14, GAT-727


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Możliwość obserwacji w Polsce bardzo rzadkiego kulona zwyczajnego.
         Okres lęgowy kulona. W lipcu rzadziej ma miejsce.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKulon wielkodzioby
Esacus recurvirostris
Kulony
Kulony

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Kubek zwierzęta Bałtyku
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Paw Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.