Łaźcowate

Łaźcowate, błędnikowate, labiryntowate (Anabantidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Zaliczamy do niej około 30 gatunków. Niegdyś do rodziny tej zaliczano gurami, bojownika. To ryby często spotykane w akwariach.

Występowanie i środowisko

Ryby te zasiedlają wody słodkie w Afryce centralnej i południowej oraz w południowej części Azji.

Morfologia i anatomia

Ryby te mogą oddychać powietrzem atmosferycznym dzięki posiadaniu tak zwanego labiryntu, w którym krew wiąże łykane przez rybę powietrze atmosferyczne i rozprowadza po organizmie. Labirynt jednak nie może stanowić jedynego źródła tlenu w organizmie. Ryba jest w stanie przeżyć bez wody kilka godzin.

Rozmnażanie

Ikra musi mieć dostęp do powietrza, stąd jaja składane są w specjalnie budowanych, pienistych gniazdach. Larwy wylegają się zaledwie w ciągu jednej doby od złożenia jaj. Młodymi opiekuje się samiec. Młode przebywają w gnieździe przez tydzień.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2020-04-18, RODZ-1186©® Media Nauka 2008-2023 r.