Spis treści:
Lironosowate
Lironosowate lub lironosy (Megadermatidae) to rodzina nietoperzy, do której zaliczamy jedynie 5 gatunków.
Wygląd
Nietoperze te są pozbawione ogona. Mają duże uszy, zrośnięte ze sobą u nasady. Charakterystyczna jest stercząca i dość duża narośl na nosie. Większość ubarwienie ma typowe, brunatne, szarawe, jeden z gatunków jest jaskrawy.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Inne gatunki
- lironos wielkoskrzydły (Megaderma lyra)
- lironos żółtożyłkowany (Megaderma spasma)
Występowanie i środowisko
Nietoperze te występują w Afryce i Azji.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 6,5-14 cm.
Pożywienie
Większość poluje na owady, jeden gatunek łowi też ryby, jaszczurki, a nawet ptaki i nietoperze.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org





© medianauka.pl, 2022-06-24, RODZ-819