logo
Makreloszowate

Makreloszowate (Scomberesocidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu belonokształtnych, do której zaliczamy 5 gatunków w 3 rodzajach.

Wygląd

Ryby te mają wrzecionowate, mocno wydłużone ciało. Zaraz za płetwą grzbietową, a także za płetwą odbytową występują małe płetwy w liczbie od 2 do 7. W paszczy występują drobne zęby.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


SajraSajra

Cololabis saira

Sajra (Cololabis saira) to ryba z rodziny makreloszowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. Ma wrzecionowate ciało, srebrzyste.

Inne gatunki

  • makrelosz (Scomberesox saurus)
  • Scomberesox simulans

Występowanie i środowisko

Występują w tropikalnych i subtropikalnych morzach świata.

Tryb życia i zachowanie

To ryby pelagiczne. Wiele z nich tworzy duże ławice.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 7,5 cm - 40 cm.

Ciekawostki

Wśród przedstawicieli ryb z tej rodziny makrelosz i sajra mają dość duże znaczenie użytkowe.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980

© medianauka.pl, 2019-07-04, RODZ-942 
Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas
Kolorowe skarpetki Kostka
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Atlas ryb akwariowych - 150 gatunków
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.