Makreloszowate

Makreloszowate (Scomberesocidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu belonokształtnych, do której zaliczamy 5 gatunków w 3 rodzajach.

Wygląd

Ryby te mają wrzecionowate, mocno wydłużone ciało. Zaraz za płetwą grzbietową, a także za płetwą odbytową występują małe płetwy w liczbie od 2 do 7. W paszczy występują drobne zęby.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


SajraSajra

Cololabis saira

Sajra (Cololabis saira) to ryba z rodziny makreloszowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. Ma wrzecionowate ciało, srebrzyste.

Inne gatunki

  • makrelosz (Scomberesox saurus)
  • Scomberesox simulans

Występowanie i środowisko

Występują w tropikalnych i subtropikalnych morzach świata.

Tryb życia i zachowanie

To ryby pelagiczne. Wiele z nich tworzy duże ławice.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 7,5 cm - 40 cm.

Ciekawostki

Wśród przedstawicieli ryb z tej rodziny makrelosz i sajra mają dość duże znaczenie użytkowe.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-07-04, RODZ-942Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.