Makrelowate

Makrelowate (Scombridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy 49 gatunków sklasyfikowanych w 15 rodzajach. W Polsce występuje jeden gatunek. Zaliczamy do tej rodziny bardzo popularne ryby morskie: makrele i tuńczyki.

Wygląd

Ciało makrelowatych jest wrzecionowate, zwykle ze spiczastą głową. Przekrój poprzeczny jest prawie okrągły. Oczy są dość duże. Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera kolce. Łuski są drobne. Kolorystyka ciała zwykle srebrzysta, grzbiet ciemniejszy, na ogół niebieskawy, zielonawy. Dość duża paszcza wyposażona jest w drobne, ostre zęby.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Makrela atlantyckaMakrela atlantycka PL

Scomber scombrus

Makrela atlantycka (Scomber scombrus) to gatunek ryby z rzędu okoniokształtnych i rodziny makrelowatych. Makrela z wierzchu jest ciemna, niebieskawo-zielonawa z ciemnymi plamami, boki są srebrzysto-białawe, podobnie jak spód.


Tuńczyk białyTuńczyk biały

Thunnus alalunga

Tuńczyk biały (Thunnus alalunga) to gatunek ryby kostnoszkieletowej z rodziny makrelowatych. To silnie umięśniona ryba. Trzon ogonowy bardzo wąski. Płetwa ogonowa jest mocno wcięta.

Występowanie i środowisko

Makrelowate występują we wszystkich morzach i oceanach świata strefy ciepłej i umiarkowanej, także tropikalnej. Zwykle pływają blisko powierzchni, niektóre gatunki schodzą na głębokość nawet 600 m.

Tryb życia i zachowanie

To świetni pływacy. Muszą pływać bez przerwy dla wentylacji skrzeli. Szczególnie tuńczyki to wytrwali wędrowcy. Wszystkie makrelowate osiągają duże szybkości podczas pływania. Jest to nawet 75 km/h!

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają rozmiary od 20 cm do 4,6 m. Płetwa ogonowa jest rozwidlona. Płetwy chowają w delikatne rowki w ciele dla zmniejszenia oporu wody. Masa mięśniowa jest duża, ma czerwone zabarwienie. Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.

Rozmnażanie

Wszystkie ryby z tej rodziny rozrzucają ikrę w toni wodnej. Niektóre tuńczyki w jednym tarle mogą uwolnić nawet 10 milionów jaj.

Pożywienie

Polują na małe ryby, kalmary, skorupiaki, mniejsze gatunki polują na zooplankton.

Ochrona i zagrożenia

Makrela to jedna z najważniejszych ryb w rybołówstwie morskim. Pięć gatunków wyróżnia się jako zagrożone na liście IUCN, jeden krytycznie.

Ciekawostki

Stwierdzono, że tuńczyk z gatunku Thunnus thynnus pokonał 7700 km w 119 dni.

Makrelowate mogą płynąć z prędkością nawet 75 km/h!

Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-07-10, RODZ-398


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Makrela atlantycka
          

Okres tarła u makreli atlantyckiej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.