Makrelowate
Makrelowate (Scombridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy 49 gatunków sklasyfikowanych w 15 rodzajach. W Polsce występuje jeden gatunek. Zaliczamy do tej rodziny bardzo popularne ryby morskie: makrele i tuńczyki.
Wygląd
Ciało makrelowatych jest wrzecionowate, zwykle ze spiczastą głową. Przekrój poprzeczny jest prawie okrągły. Oczy są dość duże. Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera kolce. Łuski są drobne. Kolorystyka ciała zwykle srebrzysta, grzbiet ciemniejszy, na ogół niebieskawy, zielonawy. Dość duża paszcza wyposażona jest w drobne, ostre zęby.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Scomber scombrus
Makrela atlantycka (Scomber scombrus) to gatunek ryby z rzędu okoniokształtnych i rodziny makrelowatych. Makrela z wierzchu jest ciemna, niebieskawo-zielonawa z ciemnymi plamami, boki są srebrzysto-białawe, podobnie jak spód.

Rastrelliger kanagurta
Rastrelliger kanagurta to gatunek morskiej ryby z rodziny makrelowatych, największy przedstawiciel rodzaju Rastrelliger. Ciało wrzecionowate, nasada ogona wąska. Płetwa ogonowa mała, silnie wcięta.

Auxis thazard
Tazar (Auxis thazard) to gatunek ryby z rodziny makrelowatych. Ciało wydłużone, pysk ostro zakończony. Występują dwie wyraźnie od siebie oddalone płetwy grzbietowe.

Auxis rochei
Tazar marun (Auxis rochei) to gatunek ryby z rodziny makrelowatych. Ciało wydłużone, pysk ostro zakończony. Linia boczna pofałdowana. Występują dwie wyraźnie od siebie oddalone płetwy grzbietowe.

Thunnus alalunga
Tuńczyk biały (Thunnus alalunga) to gatunek ryby kostnoszkieletowej z rodziny makrelowatych. To silnie umięśniona ryba. Trzon ogonowy bardzo wąski. Płetwa ogonowa jest mocno wcięta.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.





Inne gatunki
- Acanthocybium solandri
- Allothunnus fallai
- Cybiosarda elegans
- Euthynnus affinis
- Euthynnus alletteratus
- Euthynnus lineatus
- Gasterochisma melampus
- Grammatorcynus bicarinatus
- Grammatorcynus bilineatus
- Gymnosarda unicolor
- Katsuwonus pelamis
- Orcynopsis unicolor
- Rastrelliger brachysoma
- Rastrelliger faughni
- Sarda australis
- Sarda chiliensis
- Sarda orientalis
- Sarda sarda
- Scomber australasicus
- Scomber colias
- Scomber japonicus
- Scomberomorus brasiliensis
- Scomberomorus cavalla
- Scomberomorus commerson
- Scomberomorus concolor
- Scomberomorus guttatus
- Scomberomorus koreanus
- Scomberomorus lineolatus
- Scomberomorus maculatus
- Scomberomorus multiradiatus
- Scomberomorus munroi
- Scomberomorus niphonius
- Scomberomorus plurilineatus
- Scomberomorus queenslandicus
- Scomberomorus regalis
- Scomberomorus semifasciatus
- Scomberomorus sierra
- Scomberomorus sinensis
- Scomberomorus tritor
- Thunnus albacares
- Thunnus atlanticus
- Thunnus maccoyii
- Thunnus obesus
- Thunnus orientalis
- Thunnus thynnus
- Thunnus tonggol
Występowanie i środowisko
Makrelowate występują we wszystkich morzach i oceanach świata strefy ciepłej i umiarkowanej, także tropikalnej. Zwykle pływają blisko powierzchni, niektóre gatunki schodzą na głębokość nawet 600 m.
Tryb życia i zachowanie
To świetni pływacy. Muszą pływać bez przerwy dla wentylacji skrzeli. Szczególnie tuńczyki to wytrwali wędrowcy. Wszystkie makrelowate osiągają duże szybkości podczas pływania. Jest to nawet 75 km/h!
Morfologia i anatomia
Ryby te osiągają rozmiary od 20 cm do 4,6 m. Płetwa ogonowa jest rozwidlona. Płetwy chowają w delikatne rowki w ciele dla zmniejszenia oporu wody. Masa mięśniowa jest duża, ma czerwone zabarwienie. Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.
Rozmnażanie
Wszystkie ryby z tej rodziny rozrzucają ikrę w toni wodnej. Niektóre tuńczyki w jednym tarle mogą uwolnić nawet 10 milionów jaj.
Pożywienie
Polują na małe ryby, kalmary, skorupiaki, mniejsze gatunki polują na zooplankton.
Ochrona i zagrożenia
Makrela to jedna z najważniejszych ryb w rybołówstwie morskim. Pięć gatunków wyróżnia się jako zagrożone na liście IUCN, jeden krytycznie.
Ciekawostki
Stwierdzono, że tuńczyk z gatunku Thunnus thynnus pokonał 7700 km w 119 dni.
Makrelowate mogą płynąć z prędkością nawet 75 km/h!
Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
● | ● | Makrela atlantycka: Okres tarła u makreli atlantyckiej. |
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2016-07-10, RODZ-398