Mandiowate
Mandiowate, pimelodusowate (Pimelodidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych. Zaliczamy do niej około 300 gatunków w 56 rodzajach.
Wygląd
Ryby te mają po trzy pary wąsów. Płetwa grzbietowa znajduje się nieco z przodu. Płetwa odbytowa jest krótka. Występuje płetwa tłuszczowa. W paszczy znajdują się zęby.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Pimelodus pictus
Mandi mały (Pimelodus pictus) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny mandiowatych. Ma srebrzyste ciało upstrzone ciemnymi plamami, także na płetwach. Od pyska odchodzą długie wąsy. Płetwa ogonowa silnie wcięta.

Phractocephalus hemioliopterus
Sum czerwonoogonowy, pimelodus czerwonoogonowy (Phractocephalus hemioliopterus) to gatunek ryby z rodziny mandiowatych. Ma piękne ubarwienie. Ciało oliwkowe, spód jasny, na bokach również jasne obszary.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.


Inne gatunki
- Brachyrhamdia imitator
- Brachyrhamdia marthae
- Caecorhamdella brasiliensis
- Megalonema xanthum
- Microglanis iheringi
- Parapimelodus valenciennis
- Phactocephalus hemiliopterus
- Pimelodella angelicus
- Pimelodus coprophagus
- Pimelodus grosskopfii
- mandi plamisty (Pimelodus maculatus)
- mandi niebieskawy (Pimelodus ornatus)
- Pseudopimelodus bufonius
- Pseudopimelodus raninus raninus
- Pseudoplatystoma magdaleniatum
- sorubim szpachlogłowy (Sorubim lima)
Występowanie i środowisko
Ryby te występują w obu Amerykach. Występują w wodach płynących, jeziorach, część z nich także w jaskiniach i ciekach podziemnych.
Tryb życia i zachowanie
Najchętniej ryby te przebywają w strefie przydennej.
Morfologia i anatomia
Długość ciała od 8 do 300 cm.
Pożywienie
Odżywiają się innymi rybami, padliną, resztkami.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
- Stanislav Frank - Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
- Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt - Atlas ryb akwariowych. Ponad 750 gatunków ryb, 978-83-7175-260-5, Delta 2000
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-07-06, RODZ-1059