Miecznikowate

Miecznikowate (Xiphiidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy zaledwie jeden gatunek - miecznika.

Wygląd

Ciało miecznikowatych jest wydłużone, walcowate, a szczęka przekształcona jest w dziób, który przypomina miecz. Płetwa grzbietowa jest krótka. Brak płetw brzusznych. U nasady ogona znajduje się kil po każdej ze stron. Ciało ma szare ubarwienie, jaśniejsze od spodu.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Miecznik, włócznikMiecznik, włócznik

Xiphias gladius

Miecznik, włócznik (Xiphias gladius) to gatunek ryby okoniokształtnej, jedyny przedstawiciel rodziny Xiphiidae. Ciało miecznika jest wydłużone i owalne w przekroju, a szczęka przekształcona jest w dziób średniej długości. Dziób przypomina miecz.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w wodach otwartych ciepłych oceanów. Unikają strefy przybrzeżnej.

Morfologia i anatomia

Brak zębów na szczękach. Ryby te osiągają 5,5 m długości ciała i 1100 kg ciężaru.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w wodach płytkich. Samica uwalnia do wody ogromne ilości jaj.

Pożywienie

Polują na ryby, kalmary, skorupiaki.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2017-03-07, RODZ-1182Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.