Logo Media Nauka

PL

Morświn

Morświn (Phocoena phocoena) to gatunek walenia z rodziny morświnów. Ma poziomo ustawioną płetwę ogonową. Na grzbiecie płetwa grzbietowa w kształcie trójkąta, płetwy piersiowe są krótkie i wąskie. Morświn ma tępo zakończoną głowę, w pysku 16-30 w szeregu długich zębów. Ma białą skórę na brzuchu i prawie czarną na grzbiecie. To dość mały delfin. Samce są nieco mniejsze od samic.

Morświn (Phocoena phocoena)
© Colette - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Wody przybrzeżne północnego Atlantyku i Pacyfiku, Morze Śródziemne, Czarne, Bałtyk, czasem można go spotkać w rzekach. Morświny w Bałtyku występują rzadko. Ponadto jego liczebność w naszym morzu spada dramatycznie.

Tryb życia i zachowanie

Morświn żyje w niewielkich grupach lub samotnie. Podczas migracji lub intensywnego żerowania zbiera się w stada liczące od 50 do kilkuset osobników. Nie jest towarzyski, nie towarzyszy statkom. Bardzo rzadko wyskakuje z wody nad jej powierzchnię. Morświny dożywają 13-15 lat, maksymalnie 24 lata. Zwierzęta te pływają przy powierzchni wody. Za pożywieniem nurkują na głębokość zwykle do 50-70 m, maksymalnie do 90 m. Pod wodą może pozostawać do 12 minut. Zwierzęta te mają zdolność hydrolokacji.

Morfologia i anatomia

Morświny dorastają do 180-189 cm długości ciała. Ich waga mieści się w przedziale od 45 do 70 kg.

Pożywienie

Ryby denne, najczęściej drobne, także łososie. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm to 4,5 do 15,5 kg ryb.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na lato. Od czerwca do września zdarza się, że morświny wyskakują na brzeg. Ciąża trwa 9-10 miesięcy, po której w maju samica rodzi zwykle jedno młode. Poród przypada na okres od kwietnia do czerwca. Młode pozostaje z matką cały rok.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Populacja żyjąca w Bałtyku jest krytycznie zagrożona wymarciem. Także podgatunek Phocoena phocoena relicta jest zagrożony wymarciem. Morświny były uważane za szkodniki rybackie. Rybacy otrzymywali jeszcze w XX w. specjalną premię od Państwa za zabicie morświna. Szacuje się, że w Bałtyku żyje mniej niż 1000 osobników morświna. Od roku 1984 w Polsce morświn znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Morświn to jedyny przedstawiciel waleni na stałe żyjący i rozmnażający się w Bałtyku, w tym nad polskim wybrzeżem. Dziś dość rzadki.

Samce morświnów mają największe jądra w stosunku do wielkości całego ciała ze wszystkich ssaków.

Morświny nie znoszą niewoli.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-02, GAT-242

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Morświn
        

Trwa okres godowy morświnów

         

Rodzą się młode morświny

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ssaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.