Logo Media Nauka

Facebook

Muflon (Ovis musimon)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Muflon

Muflon (Ovis musimon) to gatunek ssaka z rodziny krętorogich blisko spokrewniony z owcą. Samce mają długie, ślimakowo zakręcone rogi o długości do 80 cm. Ich powierzchnia pokryta jest pierścieniowatymi zgrubieniami. Samice mają krótkie rogi (do 10 cm) albo w ogóle ich nie mają. Ubarwienie letnie samców jest rudo-brunatne, spód ciała, pośladki i wewnętrzna strona nóg jest biała. Zimą barwy przybierają ciemniejsze odcienie. Samice są jaśniejsze niż samce.

Występowanie i środowisko PL

Pierwotnie Sardynia i Korsyka. Aklimatyzował się w wielu okolicach Europy, w tym w Polsce (Sudety i Góry Świętokrzyskie), gdzie wprowadzono go w 1902 roku. Największa koncentracja gatunku znajduje się na Dolnym Śląsku. Zamieszkuje lasy górskie, szczególnie liściaste. Środowisko leśne jest dość osobliwe jak na tego typu gatunek.

Tryb życia i zachowanie

Gromadzi się w małe stada. Aktywny głównie w dzień (czasem także w nocy). Największa aktywność przypada na poranek i wieczór. Stare samce żyją samotnie. Latem tworzy niewielkie grupy, złożone z kilku osobników: samic i młodych samców. Na jesień kierdel (stado) się powiększa do kilkunastu osobników.

Morfologia i anatomia

Samiec osiąga długość ciała do 130 cm i wysokość w kłębie do 88 cm. Ciężar ciała samca wynosi od 35 do 50 kg. Samice są nieco mniejsze. Osiągają długość ciała do 110 cm, wysokość w kłębie 75 cm i ważą od 25 do 35 kg. Rogi (ślimaki) ważą nawet 3 kg i mogą mieć długość do 80 cm. Samice mają co najwyżej kilkunastocentymetrowe, proste rogi lub wcale.

Pożywienie

Rośliny zielne, liście krzewów, jagody. Zimą zjada korę i porosty, gałązki krzewów i suche liście.

Rozmnażanie

Pora godowa przypada na okres październik-grudzień. Ciąża trwa 22 tygodnie, po której samica rodzi 1-2 młode. Laktacja trwa 4-5 miesięcy. Tryki walczą o samice zaciekle, uderzając rogami o rogi przeciwnika.

Ochrona i zagrożenia NE

Gatunek ten nie został jeszcze przypisany do żadnej kategorii ryzyka według kryteriów IUCN. o dla naszej fauny gatunek obcy. Jest gatunkiem łownym z okresem ochronnym.

Ciekawostki

Letnie futro nie wypada na zimę. Wraz z sierścią wyrastającą pod koniec lata, zimą tworzy bardzo gęste futro o dobrych parametrach izolacyjnych.

Pytania

Jak nazywa się samiec muflona?

Samiec muflona to tryk. Samica muflona to owca.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-12-16, GAT-177
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaOwca czteroroga
Ovis aries jakobs
ikonaOwca domowa
Ovis aries
Krętorogie, pustorożce, wołowate
Krętorogie, pustorożce, wołowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Puzzle 1000 Ssaki
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.