Mydliczkowate
Mydliczkowate (Leiognathidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 39 gatunków w 3 rodzajach.
Wygląd
Ciało ma owalny kształt. Kształt głowy często zaokrąglony, z wierzchu głowy widoczne listwy kostne. W przedniej części płetwy grzbietowej znajdują się kolce. Płetwa ogonowa wcięta. Ubarwienie mało kontrastowe, często srebrzyste.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Leiognathus equulus
Leiognathus equulus to gatunek z rodziny mydliczkowatych. Ciało ma owalny kształt. W przedniej części płetwy grzbietowej znajdują się kolce. Płetwa ogonowa wcięta. Ubarwienie jednolite, srebrzyste.
Inne gatunki
- Aurigequula fasciata
- Equulites laterofenestra
- Equulites leuciscus
- Eubleekeria splendens
- Gazza achlamys
- Gazza minuta
- Secutor hanedai
Występowanie i środowisko
Ryby te występują w Atlantyku, Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.
Morfologia i anatomia
Szczęka jest wysuwana. W gardle występuje narząd, który produkuje świecące bakterie, a ich światło widoczne jest przez brzuch tych ryb.
Ryby te mogą zablokować kolce w płetwie grzbietowej i odbytowej.
Rozmnażanie
Samica rozrzuca ikrę w toni wodnej.
Pożywienie
Zjadają wodne bezkręgowce, większe gatunki inne ryby.
© medianauka.pl, 2019-06-25, RODZ-380