logo

Mysz domowa

Mysz domowa (Mus musculus) to mały gryzoń z rodziny myszowatych. Futerko szare z żółtym odcieniem, od spodu futerko jest dużo jaśniejsze. Mysz ma długie wąsy. Pyszczek jest zaostrzony. Uszy są dość duże, zaokrąglone na końcach. Ogon prawie nieowłosiony, znajdują się na nim pierścieniowate łuski. Mysz domowa charakterystycznie pachnie. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Pierwotnie stepy północnej Afryki, południowo-wschodniej Europy, Azję. Dziś również występuje na tych obszarach w środowisku naturalnym. Od czasu rozwoju rolnictwa towarzyszy człowiekowi w jego miejscu zamieszkania na całym świecie. Dostosowuje się do bardzo różnych środowisk. Potrafi rozmnażać się nawet w chłodniach. Nie występuje zbyt licznie w lasach oraz na pustyniach i wysoko w górach.

To bardzo liczny gatunek. W Polsce prawdopodobnie mysz domowa pojawiła się już w epoce brązu.

Tryb życia i zachowanie

Nie gromadzi zapasu na zimę, jest aktywna przez cały rok. Umie pływać, ale unika wody. Potrafi się świetnie wspinać nawet po pionowych, gładkich ścianach. Aktywna w nocy. Żyje w koloniach, gdzie jest ustalona hierarchia. To bardzo ruchliwe zwierzę. Bardzo dobrze skacze. Jest bardzo płochliwa. Preferuje porę nocną w swojej aktywności.

W stanie dzikim zamieszkuje szczeliny skalne, kopie nory do 20-30 cm pod ziemią. Gniazdo zaopatrzone jest w 2-3 chodniki o długości do 60 cm. Gniazda są dwojakiego rodzaju - do odpoczynku i wychowywania młodych.

Zimowanie odbywa się na polu, ale częściej w budynkach. Pierwsza fala pojawiania się myszy w ludzkich budowlach przypada na koniec żniw. Druga fala pojawia się po pierwszych przymrozkach. Gdy pojawią się silne mrozy nastaje fala trzecia. Część osobników nie opuszcza w ogóle zabudowań.

Myszy żyją w grupach, w których zarysowuje się hierarchia samców. Walczą o swoje terytoria.

Morfologia i anatomia

Dorosły osobnik osiąga długość ciała do 10 cm, drugie tyle przypada na ogon. Masa ciała wynosi od 6 do 41 g.

Pożywienie

Zjada nasiona traw w środowisku naturalnym, poza tym wszystkożerna. Jest żarłoczna. Nie gromadzi zapasów na zimę. Może żywić się tylko jednym rodzajem pokarmu.

Rozmnażanie

Buduje gniazda. Ciąża trwa 20-21 dni. Samica rodzi 4-9 młodych. W roku wyprowadza nawet do 10 miotów. Okres rozrodczy trwa od marca do października. Młode dojrzewają płciowo po 2-3 miesiącach. Noworodki są nagie i ślepe. Samica karmi je mlekiem przez 25 dni. Młode dojrzałość płciową uzyskują po 6-7 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Przenosi wiele groźnych chorób i jest szkodnikiem. Jest także wykorzystywana w laboratoriach jako zwierzę doświadczalne, szczególnie jej albinotyczna odmiana. Jest typowym gatunkiem synantropijnym. Podlega ustawowemu zwalczaniu.

Ciekawostki

Mysz domową zaobserwowano nawet na stacjach badawczych na Antarktydzie.

Niegdyś w Polsce koty można było spotkać jedynie na dworach bogatych ludzi. Powszechnie do tępienia myszy i szczurów hodowano gronostaje.

Pytania

Pytania

Jak się pozbyć myszy domowej?

Sprawdzają się stare metody. Jeżeli w domu pojawią się myszy, warto kupić odpowiednie pułapki na myszy, najlepiej zatrzaskowe. Także obecność kota w domu odstrasza te gryzonie. Stosuje się także trutki - preparaty chemiczne do zwalczania gryzoni. Deratyzacja może być też zlecona specjalizującej się w tym firmie.

Co je mysz domowa?

W zasadzie wszystko. W jej diecie powinny przeważać nasiona. Zjada także dżdżownice, gąsienice, pajęczaki, chrząszcze, inne owady, owoce, warzywa, wszystko, co zjada człowiek. Mysz może zniszczyć także ubrania, książki, papier, skórę. Zanieczyszcza zapasy żywności moczem i odchodami.
Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Mysz laboratoryjna to łatwe zwierzę w hodowli.
Rodzaj klatki i wyposażenieMyszy trzymamy w terrarium lub w klatce o rozstawie prętów 0,5 cm. Rozmiary klatki: 50×30×30 cm dla trzech osobników. Wyposażenie niezbędne to kryjówki, domki, tunele, drabinki, hamaki, kołowrotek.
Inne warunki chowu Dwa lub trzy razy w tygodniu podajemy piasek do kąpieli. Myszy podnosimy, chwytając je za skórę na karku i przenosimy w rękach.
RozmnażanieJak odróżnić samca od samicy? Samiec ma widoczne jądra, a odległość między ujściem cewki moczowej od odbytu jest mniejsza niż u samicy. Samiczka ma widocznych 5 par sutków. Młode oddzielamy po 4 tygodniach od narodzin. Samica może mieć nawet 10 miotów w roku, trzeba więc uważać na rozród. Zdarza się kanibalizm. Samica zjada łożysko i martwe młode.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2013-01-01, GAT-234


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Trwa okres rozrodczy myszy domowej
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ssaków

ikonaBadylarka
Micromys minutus
ikonaKolcomysz złotawa
Acomys russatus
ikonaMysz leśna
Apodemus flavicollis
ikonaMysz polna
Apodemus agrarius
ikonaMysz zaroślowa
Apodemus sylvaticus
ikonaSzczur śniady
Rattus rattus
ikonaSzczur wędrowny
Rattus norvegicus
Myszowate
Myszowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki myszy i ser
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Miasto
Zoologia ssaki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.