Okoń europejski

Okoń europejski (Perca fluviatilis) to dość pospolita w Polsce ryba drapieżna z rodziny okoniowatych. Ryba ta ma bocznie spłaszczone ciało z wygrzbieceniem, które u osobników dorosłych wygląda jak garb. Otwór gębowy zaopatrzony jest w liczne zęby. Ryba ta ma dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich ma od 13 do 17 twardych promieni, a na tylnej jej krawędzi znajduje się ciemna plama. Płetwy brzuszne, piersiowe i ogonowa są czerwone. Ubarwienie jest dość zmienne. Grzbiet jest ciemnozielony, boki zielonkawe, żółtawe lub szaro-zielone, brzuch jasny. Po bokach widać ciemne pasy, które maskują rybę w otoczeniu. Jest ich od pięciu do dziewięciu. Ciemniej ubarwione ryby żyją w wodzie głębokiej, w strefie przybrzeżnej spotyka się jaśniej ubarwione osobniki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Okoń europejski (Perca fluviatilis)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Okoń występuje w Europie. Podejmuje się próby jego introdukcji w Australii. Ryba ta zasiedla wszelkie rodzaje zbiorników wodnych, a więc można ją znaleźć w stawach, jeziorach, rzekach oraz na Wybrzeżu. Lubi gęstą roślinność wodną. Okoń nie występuje w Szkocji, na Półwyspie Apenińskim i Pirenejskim, w Norwegii i na północno-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
brak
Wymiar ochronny
18 cm
Normy medalowe
Złoty medal: 50 cm
Srebrny medal: 45 cm
Brązowy medal: 40 cm
Rekord Polski
50 cm
2.69 kg
1986 rok
Preferowane metody wędkarskie
spinning
metoda gruntowa
metoda spławikowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Maksymalna długość życia wynosi 22 lata. Ryba ta świetnie wtapia się w otoczenie, dzięki maskującemu ubarwieniu. Okoń rośnie wolno, szczególnie te osobniki, które żyją w płytszych wodach.

Pożywienie

Okoń poluje na bezkręgowce wodne oraz inne ryby. Zjada też ikrę innych ryb.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się na płyciznach od połowy kwietnia do maja, gdy temperatura wody osiąga 7 °C. Samica może złożyć nawet 70 tysięcy jaj, zazwyczaj jest to 7-20 tysięcy. Ikra składana jest w postaci długich wstęg. Rodzice pozostawiają jaja bez opieki. Samce po 2-3 latach, a samice po 3-4 latach stają się dojrzałe płciowo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To pospolita ryba. Wody, w których występuje okoń muszą być bogate w tlen.

Ciekawostki

Jest to ryba ceniona w wędkarstwie, jej mięso jest bardzo smaczne. Ryba ta jest uważana przez hodowców za rybi chwast. Wędkarze nazywają ją czasem garbusem.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa okres rozrodczy okonia europejskiego.
       Najlepszy okres połowu okonia.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2015-11-27, GAT-1009




©® Media Nauka 2008-2023 r.