Okoń europejski

Okoń europejski (Perca fluviatilis) to dość pospolita w Polsce ryba drapieżna z rodziny okoniowatych. Ryba ta ma bocznie spłaszczone ciało z wygrzbieceniem, które u osobników dorosłych wygląda jak garb. Otwór gębowy zaopatrzony jest w liczne zęby. Ryba ta ma dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich ma od 13 do 17 twardych promieni, a na tylnej jej krawędzi znajduje się ciemna plama. Płetwy brzuszne, piersiowe i ogonowa są czerwone. Ubarwienie jest dość zmienne. Grzbiet jest ciemnozielony, boki zielonkawe, żółtawe lub szaro-zielone, brzuch jasny. Po bokach widać ciemne pasy, które maskują rybę w otoczeniu. Jest ich od pięciu do dziewięciu. Ciemniej ubarwione ryby żyją w wodzie głębokiej, w strefie przybrzeżnej spotyka się jaśniej ubarwione osobniki.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Okoń występuje w Europie. Podejmuje się próby jego introdukcji w Australii. Ryba ta zasiedla wszelkie rodzaje zbiorników wodnych, a więc można ją znaleźć w stawach, jeziorach, rzekach oraz na Wybrzeżu. Lubi gęstą roślinność wodną. Okoń nie występuje w Szkocji, na Półwyspie Apenińskim i Pirenejskim, w Norwegii i na północno-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.

Tryb życia i zachowanie

Maksymalna długość życia wynosi 22 lata. Ryba ta świetnie wtapia się w otoczenie, dzięki maskującemu ubarwieniu. Okoń rośnie wolno, szczególnie te osobniki, które żyją w płytszych wodach.

Pożywienie

Okoń poluje na bezkręgowce wodne oraz inne ryby. Zjada też ikrę innych ryb.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się na płyciznach od połowy kwietnia do maja, gdy temperatura wody osiąga 7 °C. Samica może złożyć nawet 70 tysięcy jaj, zazwyczaj jest to 7-20 tysięcy. Ikra składana jest w postaci długich wstęg. Rodzice pozostawiają jaja bez opieki. Samce po 2-3 latach, a samice po 3-4 latach stają się dojrzałe płciowo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To pospolita ryba. Wody, w których występuje okoń muszą być bogate w tlen.

Ciekawostki

Jest to ryba ceniona w wędkarstwie, jej mięso jest bardzo smaczne. Ryba ta jest uważana przez hodowców za rybi chwast. Wędkarze nazywają ją czasem garbusem.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa okres rozrodczy okonia europejskiego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

ikonaJazgarz
Gymnocephalus cernua
ikonaSandacz
Sander lucioperca
Okoniowate
Okoniowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-11-27, GAT-1009


Polecamy w naszym sklepie

Atlas ryb akwariowych - 150 gatunków
Ryby labiryntowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.