Papugoryby
Papugoryby, skarusowate (Scaridae) to rodzina ryb z rzędu okoniokształtnych. Niektóre źródła zaliczają gatunki z tej rodziny do wargaczowatych, z którymi są blisko spokrewnione. Do rodziny papugoryb zaliczamy 79 gatunków w 10 rodzajach.
Wygląd
Ubarwienie jaskrawe, kontrastowe, różnorodne. Aparat gębowy powstał w wyniku połączenia zębów w charakterystyczny dziób podobny do dzioba papugi. Dziób ten służy do rozłupywania szkieletów koralowców.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Inne gatunki
- Cetoscarus ocellatus
- Nicholsina usta
- Sparisoma atomarium
- Sparisoma axillare
- Sparisoma frondosum
- Sparisoma radians
- Sparisoma rubripinne
- Sparisoma viride
Występowanie i środowisko
To ryby występujące w morzach całego świata w strefie tropikalnej i są ściśle związane z koralowcami.
Tryb życia i zachowanie
Papugoryby żyją od 7 do 10 lat. Tworzą duże stada.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi zwykle 30-40, wyjątkowo w przypadku jednego z gatunków do 80-100 cm. Pokarm kilka razy wędruje w obie strony przewodu pokarmowego.
Pożywienie
Odżywiają się glonami, które porastają skały i rafy koralowe. Papugoryby jedzą przez cały dzień, odrywając kawałki koralowca, wielokrotnie go przeżuwając. Wydalają często kamienny miał.
Ciekawostki
Mięso papugoryb jest bardzo smaczne.
Papugoryby są najważniejszymi wytwórcami osadów na rafach koralowych. Gatunek Bolbometropon muricatum potrafi w ciągu roku "zmielić" około 1 metra sześciennego wapiennych szkieletów.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
- Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski - Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008




© medianauka.pl, 2019-07-02, RODZ-434