Papugoryby

Papugoryby, skarusowate (Scaridae) to rodzina ryb z rzędu okoniokształtnych. Niektóre źródła zaliczają gatunki z tej rodziny do wargaczowatych, z którymi są blisko spokrewnione. Do rodziny papugoryb zaliczamy 79 gatunków w 10 rodzajach.

Wygląd

Ubarwienie jaskrawe, kontrastowe, różnorodne. Aparat gębowy powstał w wyniku połączenia zębów w charakterystyczny dziób podobny do dzioba papugi. Dziób ten służy do rozłupywania szkieletów koralowców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bolbometopon muricatumBolbometopon muricatum

Bolbometopon muricatum

Bolbometopon muricatum to największa papugoryba. Na głowie znajduje się charakterystyczny guz, który jest wypełniony tłuszczem. Ubarwienie niebieskawe, zielonkawe. Głowa z przodu jest różowa.


Papugoryba dwubarwnaPapugoryba dwubarwna

Cetoscarus bicolor

Papugoryba dwubarwna (Cetoscarus bicolor) to ryba z rodziny papugoryb. Ubarwienie fioletowo-turkusowe, spód głowy jednolicie ubarwiony.


Sparysoma kreteńskaSparysoma kreteńska

Sparisoma cretense

To jedyna papugoryba, żyjąca w Morzu Śródziemnym. Ubarwienie szare z ciemną plamą na pokrywach skrzelowych lub czerwonawe z szaroniebieskawą plamą w przedniej części po bokach i żółtą na ogonie.

Inne gatunki

 • Cetoscarus ocellatus
 • Nicholsina usta
 • Sparisoma atomarium
 • Sparisoma axillare
 • Sparisoma frondosum
 • Sparisoma radians
 • Sparisoma rubripinne
 • Sparisoma viride

Występowanie i środowisko

To ryby występujące w morzach całego świata w strefie tropikalnej i są ściśle związane z koralowcami.

Tryb życia i zachowanie

Papugoryby żyją od 7 do 10 lat. Tworzą duże stada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi zwykle 30-40, wyjątkowo w przypadku jednego z gatunków do 80-100 cm. Pokarm kilka razy wędruje w obie strony przewodu pokarmowego.

Pożywienie

Odżywiają się glonami, które porastają skały i rafy koralowe. Papugoryby jedzą przez cały dzień, odrywając kawałki koralowca, wielokrotnie go przeżuwając. Wydalają często kamienny miał.

Ciekawostki

Mięso papugoryb jest bardzo smaczne.

Papugoryby są najważniejszymi wytwórcami osadów na rafach koralowych. Gatunek Bolbometropon muricatum potrafi w ciągu roku "zmielić" około 1 metra sześciennego wapiennych szkieletów.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
 • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
 • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski - Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008

Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-07-02, RODZ-434Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.