Papugoryby

Papugoryby, skarusowate (Scaridae) to rodzina ryb z rzędu okoniokształtnych. Niektóre źródła zaliczają gatunki z tej rodziny do wargaczowatych, z którymi są blisko spokrewnione. Do rodziny papugoryb zaliczamy 79 gatunków w 10 rodzajach.

Ubarwienie jaskrawe, kontrastowe, różnorodne. Aparat gębowy powstał w wyniku połączenia zębów w charakterystyczny dziób podobny do dzioba papugi. Dziób ten służy do rozłupywania szkieletów koralowców.

Występowanie i środowisko

To ryby występujące w morzach całego świata w strefie tropikalnej i są ściśle związane z koralowcami.

Tryb życia i zachowanie

Papugoryby żyją od 7 do 10 lat. Tworzą duże stada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi zwykle 30-40, wyjątkowo w przypadku jednego z gatunków do 80-100 cm. Pokarm kilka razy wędruje w obie strony przewodu pokarmowego.

Pożywienie

Odżywiają się glonami, które porastają skały i rafy koralowe. Papugoryby jedzą przez cały dzień, odrywając kawałki koralowca, wielokrotnie go przeżuwając. Wydalają często kamienny miał.

Ciekawostki

Mięso papugoryb jest bardzo smaczne.

Papugoryby są najważniejszymi wytwórcami osadów na rafach koralowych. Gatunek Bolbometropon muricatum potrafi w ciągu roku "zmielić" około 1 metra sześciennego wapiennych szkieletów.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski — Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
  • Praca zbiorowa — Botanica ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych., ISBN 3-8331-1916-0, Könemann 2005

Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-07-02, RODZ-434Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.