Pierścieniak grynszpanowy

Pierścieniak grynszpanowy (Stropharia aeruginosa)

© Patric Froidevaux – stock.adobe.com

Pierścieniak grynszpanowy, łysiczka niebieskozielona (Stropharia aeruginosa) to gatunek niejadalnego, pięknego grzyba z rodziny pierścieniakowatych o pięknej, zielonej barwie z niebieskawym odcieniem. Pachnie delikatnie rzodkwią.

Występowanie i środowisko PL

Pierścieniak jest spotykany w lasach iglastych oraz liściastych.

Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada.

Morfologia i anatomia

Kapelusz ma 3-8 cm średnicy. Trzon ma 5-10 cm wysokości.

Kapelusz szmaragdowy, zielonkawy, starsze okazy żółtawe. Młode kapelusza mają białe łuski. Kształt najpierw dzwonkowaty, później wypukły, na koniec płaski z wyraźnym garbem na środku. Wierzch śluzowaty i gładki.

Blaszki są wolne, najpierw białe, później szarawe z fioletowym odcieniem.

Miąższ jest miękki, białawy.

Trzon cylindryczny, z brązowym pierścieniem, białawy w górnej części, niebieskozielony w dolnej

Podobne gatunki

Podobny gatunek to pierścieniak modry (Stropharia caerulea).

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Kiedyś był uznawany za jadalnego. Dziś nie zaleca się zbierania i jedzenia tego gatunku grzyba.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres występowania owocnika pierścieniaka grynszpanowego.

Cechy

Środowsko

lasy iglaste
lasy liściaste

lasy iglastelasy liściaste
Jadalność

gatunek niejadalny
gatunek niejadalny
Inne cechy

saprofit

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Pokrewne gatunki grzybów


Jak postępować przy zatruciu grzybami?
Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?
Grzyby pod ochroną
W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.
Grzyby marynowane w occie
Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.
Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Mikoryza
Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.
Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów
Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.
Grzyby trujące
Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.
Grzyby jadalne
Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Hans E.Laux – Atlas grzybów jadalnych i trujących, ISBN 978-83-7773-304-2, RM 2014
  • Markus Fluck – Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015

© medianauka.pl, 2021-02-06, GAT-638981
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.