Logo Media Nauka

FacebookPierścieniakowate

Pierścieniakowate (Strophariaceae) to rodzina grzybów z rzędu pieczarkowców, do którego zaliczamy takie rodzaje jak pierścieniak, łuszczak i maślanka.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Łuskwiak nastroszonyŁuskwiak nastroszony PL

Pholiota squarrosa

Łuskwiak nastroszony (Pholiota squarrosa) to gatunek niejadalnego grzyba z rodziny pierścieniakowatych o smaku i zapachu rzodkwi.


Łuskwiak ognistyŁuskwiak ognisty PL

Pholiota flammans

Łuskwiak ognisty (Pholiota flammans) to gatunek niejadalnego grzyba z rodziny pierścieniakowatych o delikatnym zapachu rzodkwi i gorzkim smaku.


Maślanka ceglastaMaślanka ceglasta PL

Hypholoma sublateritium

Maślanka ceglasta, łysiczka ceglasta (Hypholoma sublateritium) to gatunek trującego lub niejadalnego grzyba z rodziny pierścieniakowatych, wydzielający nieprzyjemny zapach i mający gorzki smak.


Maślanka wiązkowaMaślanka wiązkowa PL

Hypholoma fasciculare

Maślanka wiązkowa (Hypholoma fasciculare) to gatunek silnie trującego grzyba z rodziny pierścieniakowatych. Ma gorzki smak i przykry aromat.


Pierścieniak grynszpanowyPierścieniak grynszpanowy PL

Stropharia aeruginosa

Pierścieniak grynszpanowy, łysiczka niebieskozielona (Stropharia aeruginosa) to gatunek niejadalnego, pięknego grzyba z rodziny pierścieniakowatych o pięknej, zielonej barwie z niebieskawym odcieniem.

Ciekawostki

Kilka gatunków ma znaczenie gospodarcze jak grzyby uprawne.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Łuskwiak nastroszony: Okres występowania owocników łuskwiaka nastroszonego.
        Łuskwiak ognisty: Okres występowania owocników łuskwiaka ognistego.
   Maślanka ceglasta: Okres występowania owocników maślanki ceglastej.
   Maślanka wiązkowa: Okres występowania owocników maślanki wiązkowej.
       Pierścieniak grynszpanowy: Okres występowania owocnika pierścieniaka grynszpanowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Markus Fluck - Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015

© medianauka.pl, 2021-02-06, RODZ-1575Polecamy w naszym sklepie

Grzybownik i mapa
Grzyby lecznicze
Praktyczny atlas grzybów
Atlas grzybów - ponad 200 polskich gatunków
Atlas grzybów - kieszonkowy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.