Piżmowcowate

Piżmowcowate, piżmowce (Moschidae) to rodzina ssaków parzystokopytnych blisko spokrewnione z kanczylami, do której zaliczamy współcześnie 9 gatunków.

Wygląd

Samce mają ostre kły wystające z górnej szczęki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Piżmowiec białobrzuchyPiżmowiec białobrzuchy

Moschus leucogaster

Piżmowiec białobrzuchy (Moschus leucogaster) to gatunek ssaka z rodziny piżmocowatych. Jak inne gatunki z tej rodziny posiada kły. Samiec wydziela piżmo.


Piżmowiec syberyjskiPiżmowiec syberyjski

Moschus moschiferus

Piżmowiec syberyjski, piżmowiec (Moschus moschiferus) to gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny piżmowców. Nie posiada poroża. U samców z górnej szczęki wystają ostre kły o długości nawet 10 cm.





Inne gatunki

  • piżmowiec chiński (Moschus anhuiensis)
  • piżmowiec karłowaty (Moschus berezovskii)
  • piżmowiec leśny (Moschus caobangis)
  • piżmowiec górski (Moschus chrysogaster)
  • piżmowiec kaszmirski (Moschus cupreus)
  • piżmowiec ciemny (Moschus fuscus)
  • piżmowiec stokowy (Moschus sifanicus)

Występowanie i środowisko

To ssaki północnej części Azji. Młode mają cętki.

Tryb życia i zachowanie

Ssaki te poruszają się jak króliki. Potrafią z gracją poruszać się w terenie górzystym i wspinać się na drzewa!

Morfologia i anatomia

Osiągają niewielkie rozmiary ciała. Ich długość wynosi około 90 cm, wysokość 60 cm, a ciężar ciała nie przekracza zwykle 12 kg. Zwierzęta te na brzuchu mają gruczoł piżmowy, którego wydzielina pomaga w komunikacji między osobnikami. Piżmo było powodem trzebienia populacji tych zwierząt.

Pożywienie

Piżmowce zjadają pokarm pochodzenia roślinnego, głównie pędy, porosty, trawę, owoce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

           Piżmowiec syberyjski: Okres godowy piżmowców.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

Najbardziej cuchnące ssaki świata

Najbardziej cuchnące ssaki świata

Człowiek nie ma dobrego węchu. Są jednak zwierzęta, które człowiek wyczuje po zapachu z odległości nawet kilkuset metrów.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2018-12-25, RODZ-844
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-08



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.