Logo Media Nauka

Facebook

Podstawczaki

Podstawczaki (Basidiomycota) to typ lub klasa (w zależności od przyjętej klasyfikacji) w królestwie grzybów. Zaliczamy do niego około 30 000 gatunków grzybów. Dzielą się na złożonopodstawkowe i pojedynczopodstawkowe. Podział systematyczny jest trudny do ustalenia, ulega ciągłym zmianom.

Wygląd

Podstawczaki wytwarzają zwykle duże owocniki. Do podstawczaków zaliczamy grzyby kapeluszowe jadalne, tak dobrze znane podgrzybki, borowiki, rydze, pieczarki, maślaki i inne, ale także trujące takie jak muchomory. Są tu grzyby jednokomórkowe (drożdżopodobne) i ogromne wielokomórkowce.

Wybrane rzędy


Tryb życia i zachowanie

To najczęściej grzyby będące saprofitami, symbionty z drzewami (mikoryza), zdarzają się także pasożyty. Tu klasyfikujemy także huby.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary do 1 m.

Cechą podstawową podstawczaków jest powstawanie mejospor, czyli haploidalnych zarodników na tak zwanej podstawce (bazydium - basidium).

Rozmnażanie

Cykl rozwojowy podstawczaków wygląda podobnie u większości gatunków. Haploidalny zarodnik daje początek strzępkom, z których powstaje grzybnia pierwotna. Strzępki te na początku są wielojądrowe, później dzielą się na komórki zawierające jedno jądro. W krótkim czasie strzępki grzybni pierwotnej przechodzą w stan dikariofazy. Polega to na zrośnięciu się strzępek różnej "płci", a mówiąc ściślej o różnych typach ("+" i "-"). Zjawisko to nosi nazwę somatogami. Powstaje grzybnia wtórna, złożona z jednokomórkowych strzępek, zawierających dwa jądra sprzężone.

W dalszym życiu grzybnia może wytworzyć owocniki, na szczycie których w komórkach macierzystych podstawek jądra zlewają się, tworząc komórkę diploidalną. Teraz następuje podział redukcyjny, w wyniku którego powstają cztery jądra haploidalne, wnikające do czterech wyrostków (sterygmy) na szycie podstawki. Jądra te zostają otoczone grubą ścianą i w ten sposób powstają zarodniki (bazydiospory).

U większości gatunków podstawki tworzą swoistą warstwę na owocniku. Nazywamy ją hymenium. Owocniki podstawczaków to bazydiokarpy.© medianauka.pl, 2021-01-27, ART-3979

 

Co to jest huba? Czy jest jadalna?

Co to jest huba? Czy jest jadalna?

Czy huby to wyodrębniony takson z królestwa grzybów? Czy to grzyby jadalne, czy też trujące? Do czego wykorzystuje się huby?
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
  • Markus Fluck - Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015
  • Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski - Botanika - Systematyka, ISBN 978-83-01-13953-7, PWN 2013
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Góry i lasy
Ewolucja. Zagadka życia na ziemi
30 sekund O teoriach naukowych
Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
Egzamin maturalny Biologia
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.