Przylgowate

Przylgowate (Balitoridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu karpiokształtnych, do której zaliczamy około 47 gatunków, z czego w Polsce występuje jeden.

Ich ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Płetwy piersiowe i brzuszne działają jak przyssawki. Występują wokół pyska wąsy w liczbie 2-4 par.

Występowanie i środowisko

Ryby z tej rodziny występują w południowej części Azji, a także w Europie. Przylgowate żyją przy dnie strumyków o szybkim nurcie.

Tryb życia i zachowanie

Przemieszczają się skokami z kamienia na kamień.

Morfologia i anatomia

W szczęce występuje ustawione w jednym szeregi zęby gardłowe. Osiągają długość zwykle nie większa niż 10 cm. Potrafią też oddychać powietrzem atmosferycznym za pomocą jelit.

Pożywienie

Ryby te żywią się glonami, które zbierają z kamieni.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki





Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-02-18, RODZ-1022



©® Media Nauka 2008-2023 r.