Śliz pospolity

Śliz pospolity (Barbatula barbatula) to gatunek ryby karpiokształtnej z rodziny przylgowatych. Płetwy piersiowe i brzuszne tworzą przyssawki. ciało jest wydłużone, pokryte nieregularnie drobną łuską. Otwór gębowy w dolnym położeniu, a wokół niego występuje 3 pary wąsów. Ma zmienne ubarwienie, najczęściej szarożółte z zielonobrązowymi plamami, tworzącymi marmurkowy deseń. Spód jasny.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek obecny prawie w całej Europie, a także w Azji. Ryba ta występuje w małych strumieniach o szybkim nurcie, ale także w jeziorach i stawach oraz większych rzekach. Większość osobników prowadzi osiadły tryb życia. Jest to gatunek odporny na brak tlenu i zanieczyszczenia biologiczne.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Śliz przeskakuje z kamienia na kamień i przysysa się do kolejnego kamienia za pomocą płetw. Żeruje w dzień i w nocy. Ryba ta żyje zwykle 3-5(5) lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 7-15 cm, a ciężar ciała 15-30 g. Oddycha także poprzez jelita.

Pożywienie

Odżywia larwami owadów.

Rozmnażanie

Trze się w maju i czerwcu. Samica przykleja ikrę do piasku i drobnych korzeni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce to gatunek objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Gatunek ten jest ważnym składnikiem diety naszych pstrągów.


Pokrewne gatunki ryb

Przylgowate
Przylgowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-02-18, GAT-610974
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.