Śliz pospolity

Śliz pospolity (Barbatula barbatula) to gatunek ryby karpiokształtnej z rodziny przylgowatych. Płetwy piersiowe i brzuszne tworzą przyssawki. ciało jest wydłużone, pokryte nieregularnie drobną łuską. Otwór gębowy w dolnym położeniu, a wokół niego występuje 3 pary wąsów. Ma zmienne ubarwienie, najczęściej szarożółte z zielonobrązowymi plamami, tworzącymi marmurkowy deseń. Spód jasny.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Śliz pospolity (Barbatula barbatula)

© creativenature.nl - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek obecny prawie w całej Europie, a także w Azji. Ryba ta występuje w małych strumieniach o szybkim nurcie, ale także w jeziorach i stawach oraz większych rzekach. Większość osobników prowadzi osiadły tryb życia. Jest to gatunek odporny na brak tlenu i zanieczyszczenia biologiczne.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Śliz przeskakuje z kamienia na kamień i przysysa się do kolejnego kamienia za pomocą płetw. Żeruje w dzień i w nocy. Ryba ta żyje zwykle 3-5(5) lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 7-15 cm, a ciężar ciała 15-30 g. Oddycha także poprzez jelita.

Pożywienie

Odżywia larwami owadów.

Rozmnażanie

Trze się w maju i czerwcu. Samica przykleja ikrę do piasku i drobnych korzeni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce to gatunek objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Gatunek ten jest ważnym składnikiem diety naszych pstrągów.


Pokrewne gatunki ryb

  Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


  Elektryczne ryby
  Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
  Latające ryby
  Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
  Jadowite ryby
  Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
  Najszybsza ryba świata
  Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

  © medianauka.pl, 2019-02-18, GAT-610974
  ©® Media Nauka 2008-2023 r.