Pstrąg potokowy

Pstrąg porokowy (Salmo trutta m. fario) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. To biologiczna odmiana troci, która przystosowana jest do życia w wodach słodkich. Ciało jest bocznie spłaszczone. Grzbiet ma brunatny lub czarny kolor, boki są żółtawe, spód kremowy. Na ciele widoczne są czarne i czerwone plamki.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Algierii, Maroku i Azji Mniejszej. Został wprowadzony do rzek Australii, Indii, Afryki, i Ameryki Północnej. W Polsce występuje w górnych dopływach Wisły i Pomorza Zachodniego, rzadziej w Odrze. Ryba ta unika strumieni, w których nie ma brzeżnych kryjówek oraz zróżnicowania głębokości dna.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi samotniczy tryb życia. Przejawia zachowania terytorialne.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi około 20-45 cm, a ciężar ciała do 3 kg. W pysku znajdują się zęby w obu szczękach. Rośnie powoli.

Pożywienie

Poluje na rożne organizmy wodne, a także na latające owady.

Rozmnażanie

Rozród następuje na jesień, gdy temperatura wody wynosi 2-4 °C. Wylęg ma miejsce dopiero w marcu. Przez pół roku przebywają w okolicy tarlisk.

Ochrona i zagrożenia

W Wiśle i dopływach w Sanie i dopływach, Odrze i dopływach wymiar ochronny wynosi 25 cm. Okres ochronny od 1 września do 31 stycznia w Wiśle, Sanie i dopływach, i od 1 września do 31 stycznia w Odrze i dopływach. W pozostałych akwenach od 1 września do 31 grudnia.

Ciekawostki

Mięso pstrąga potokowego jest bardzo smaczne.


Pokrewne gatunki ryb

Łososiowate
Łososiowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-02-17, GAT-610968


Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
Kubek wędkarza
Kolorowe skarpetki Kostka
Ryby labiryntowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.