Pstrąg potokowy

Pstrąg porokowy (Salmo trutta m. fario) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. To biologiczna odmiana troci, która przystosowana jest do życia w wodach słodkich. Ciało jest bocznie spłaszczone. Grzbiet ma brunatny lub czarny kolor, boki są żółtawe, spód kremowy. Na ciele widoczne są czarne i czerwone plamki.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Algierii, Maroku i Azji Mniejszej. Został wprowadzony do rzek Australii, Indii, Afryki, i Ameryki Północnej. W Polsce występuje w górnych dopływach Wisły i Pomorza Zachodniego, rzadziej w Odrze. Ryba ta unika strumieni, w których nie ma brzeżnych kryjówek oraz zróżnicowania głębokości dna.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi samotniczy tryb życia. Przejawia zachowania terytorialne.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi około 20-45 cm, a ciężar ciała do 3 kg. W pysku znajdują się zęby w obu szczękach. Rośnie powoli.

Pożywienie

Poluje na rożne organizmy wodne, a także na latające owady.

Rozmnażanie

Rozród następuje na jesień, gdy temperatura wody wynosi 2-4 °C. Wylęg ma miejsce dopiero w marcu. Przez pół roku przebywają w okolicy tarlisk.

Ochrona i zagrożenia

W Wiśle i dopływach w Sanie i dopływach, Odrze i dopływach wymiar ochronny wynosi 25 cm. Okres ochronny od 1 września do 31 stycznia w Wiśle, Sanie i dopływach, i od 1 września do 31 stycznia w Odrze i dopływach. W pozostałych akwenach od 1 września do 31 grudnia.

Ciekawostki

Mięso pstrąga potokowego jest bardzo smaczne.


Pokrewne gatunki ryb

Łososiowate
Łososiowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-02-17, GAT-610968
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.