logo

Łosoś atlantycki, łosoś szlachetny

Łosoś atlantycki to to dość duża ryba drapieżna, żyjąca w dwóch środowiskach, wędrująca w górę rzek na okres tarła. Łosoś atlantycki ma wydłużone i wrzecionowate ciało, lekko spłaszczone bocznie. Szpiczasto zakończona głowa jest stosunkowo niewielka. U nasady ogona po stronie grzbietowej znajduje się płetwa tłuszczowa. Osobniki dorosłe, które żyją w morzu, są srebrzyste. Grzbiet jest ciemniejszy, brzuszna strona jest jaśniejsza. Po bokach ciała znajdują się ciemne plamki. W okresie rozrodczym i podczas wędrówek łosoś przyjmuje barwę żółtawą lub zielonkawo-szarą. Dodatkowo u samców na głowie i po bokach ciała mogą się pojawić czerwone plamy. Ich dolna szczęka wygina się haczykowato w górę. Młode łososie, których długość nie przekracza 10 cm mają 8-10 niebieskoszarych pręg i wiele ciemnych plamek.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To ryba oceaniczna, która w okresie tarła występuje w rzekach Ameryki Północnej i Europy. Tak więc jest to ryba dwuśrodowiskowa. Młode osobniki żyją w strumieniach o szybkim prądzie. Jest to gatunek zimnolubny. W Polsce nie występuje zbyt licznie. Można ją spotkać w rzekach Drawa, Gwda, rzekach Przymorza.

Tryb życia i zachowanie

Wędrówki łososia zaczynają się pod koniec lata i na jesień. Są wielką naukową zagadką. Ryba z oceanu potrafi wrócić w ciągu 4 lat wędrówki do miejsca, w którym sama przyszła na świat. Większość ryb, szczególnie samców, po tarle ginie.

Pożywienie

W okresie wędrówek łosoś nie przyjmuje pokarmu. W rzekach zjada bezkręgowce denne oraz owady opadłe na powierzchnię wody. Jego główną dietę stanowią jednak ryby.

Rozmnażanie

Łosoś atlantycki na okres tarła przybiera szatę godową i wędruje głęboko w górę rzek północnoamerykańskich i europejskich. Rozród trwa od października do stycznia. Samica składa ikrę w zagłębieniu żwirowego podłoża. Zagłębienie buduje za pomocą ogona. Samce walczą o prawo do zapłodnienia złożonej ikry. Po tarle samica zasypuje ikrę żwirem. Potrafi w ten sposób utworzyć kopiec o wysokości nawet 30 cm. Młode wylęgają się w marcu lub kwietniu. Z początku młode są wyposażone w pęcherzyk żółciowy, który dostarcza substancji odżywczych. Gdy pęcherzyk ten znika, młode wydostają się z gniazda. Młode łososie pozostają w rzekach 1-5 lat. Gdy w oceanie łosoś osiągnie długość 60-115 cm, staje się zdolny do rozrodu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 30 cm. Ryba ta nie znosi zanieczyszczenia wód i braku tlenu. Od 1 października do 31 grudnia trwa okres ochronny na połów łososia w rzekach, zaś od 25 marca do 10 czerwca na wybrzeżach naszego morza. Wymiar ochronny w rzekach - 30 cm, w morzu - 60 cm.

Ciekawostki

Podczas wędrówek na tarło łososie atlantyckie w ogóle nie jedzą. Część z nich ginie z wyczerpania podczas wędrówki. Część wraca do morza. Tylko nieliczne ryby wracają ponownie na tarło. To ryba o bardzo smacznym mięsie i dużym znaczeniu gospodarczym. Połowy łososia na Bałtyku są limitowane.© medianauka.pl, 2015-11-23, GAT-1007


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres ochronny dla łososia szlachetnego w rzekach
        Trwa okres ochronny dla łososia szlachetnego w Bałtyku
        Trwa okres rozrodu łososia atlantyckiego.
          W rzekach pojawiają się młode łososie.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ryb

ikonaPstrąg potokowy
Salmo trutta m. fario
Łososiowate
Łososiowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.