Rybołów

Rybołów (Pandion haliaetus) jest to jedyny gatunek z rodziny rybołowów, chroniony w Polsce. Samica jest trochę większa od samca. Jest trochę większy od myszołowa. Ubarwienie jest jednak takie samo. Wierzch ciała jest w kolorze brązowym, głowa i spód ciała - biały. Ma brunatną obrożę na piersi. Dziób jest czarny, ostry, haczykowaty. Nogi są szaroniebieskie. Skrajny palec zwrotny, szpony równe, silnie zakrzywione. Skrzydła wąskie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rybołów (Pandion haliaetus)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Europa, środkowa i południowa Azja, Australia, Ameryka Północna, Afryka. Rzadki w Polsce. Zamieszkuje lasy, w których występują zbiorniki wodne, obfitujące w ryby.

Tryb życia i zachowanie

Rybołów łowi ryby z lotu nurkowego. Widząc ofiarę rybołów rzuca się do wody z powietrza ze zwiniętymi skrzydłami nurkuje za nią. Mimo mokrych piór i dodatkowego ciężaru zdobyczy musi się poderwać do lotu. Nurkujący rybołów osiąga prędkość 30-60 km/h. Potrafi przy tym na krótko zatrzymać się nad wodą.

Jest ptakiem wędrownym. Do Polski przylatuje w marcu i kwietniu. Odlatuje od września do października. Zimuje w południowej Afryce i Azji.

Potrafi lecieć lotem nurkowym z prędkością 30-60 km/h i zatrzymać się w miejscu tuż nad wodą.

Głos wiosenny samca przypomina żałosny gwizd. Zwykle odzywa się krótkimi gwizdami.

Morfologia i anatomia

Jajo rybołowa ilustruje poniższy rysunek.

jajo sikory rybołowa

Pożywienie

Rybołów poluje wyłącznie ryby.

Rozmnażanie

Gniazda dużych rozmiarów z gałęzi buduje na szczycie drzew, zwykle na sośnie. Gniazdo nie jest niczym osłonięte od góry. Rybołów wyprowadza jeden lęg w roku od końca kwietnia do maja. Samica składa do 3 jaj. Jaja wysiadywane są przez samca i samicę przez około 5 tygodni. Młode opuszczają gniazdo po 9 tygodniach. Gniazda są użytkowane przez wiele lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Rybołów w Polsce znajduje się pod ochroną ścisłą.

Ciekawostki

To jedyny europejski ptak, który poluje na ryby wprost z nurkowego lotu.


Filmy


Poniższy film "Rybołowy online" jest przekazem na żywo z gniazdowania rybołowów. Ptasie stanowisko znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Transmisja dzięki współpracy Lasów Państwowych i Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Kamera transmituje obraz na żywo. Jak widać gniazdo rybołowa jest pokaźnych rozmiarów.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do Polski przylatują rybołowy.
          Trwa okres lęgowy rybołowów.
          Rybołowy odlatują z naszego kraju na zimowiska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2012-06-17, GAT-154




©® Media Nauka 2008-2023 r.