Logo Media Nauka

FacebookSierpodudki

Sierpodudki (Phoeniculidae) to rodzina ptaków z rzędu kraskowatych. Rodzina ta liczy dziś 8 gatunków w 2 rodzajach (czarnodudki Rhinopomastus i sierpodudki Phoeniculus). W Polsce sierpodudki nie występują.

Wygląd

To ptaki o czarnym upierzeniu z mocnym połyskiem zielonkawym lub niebieskim. Ogon zwykle bardzo długi, schodkowaty. Na skrzydłach i ogonie charakterystyczne białe plamy. Głowa bywa ubarwiona na pomarańczowy kolor. Dzioby są zwykle długie, wygięte nieznacznie u sierpodudków albo silnie wygięte w dół u czarnodudków. Kolor dziobów i nóg jest czarny lub czerwony.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Czarnodudek większyCzarnodudek większy

Rhinopomastus cyanomelas

Czarnodudek większy (Rhinopomastus cyanomelas) to ptak z rodziny sierpodudków. Upierzenie ciemne z niebieskofioletowym, metalicznym połyskiem. Dziób bardzo długi, silnie zakrzywiony w dół.


Sierpodudek purpurowySierpodudek purpurowy

Phoeniculus purpureus

Sierpodudek purpurowy to jeden z przedstawicieli sierpodudków z pięknym, długim ogonem. Ma czarne upierzenie z mocnym połyskiem zielonkawym i niebieskim. Ogon bardzo długi, schodkowaty. Lot słaby na niewielkie odległości.

Inne gatunki

  • Sierpodudek białogłowy (Phoeniculus bollei)
  • Sierpodudek leśny (Phoeniculus castaneiceps)
  • Sierpodudek fioletowy (Phoeniculus damarensis)
  • Sierpodudek czarnodzioby (Phoeniculus somaliensis)
  • Czarnodudek ciemnodzioby (Rhinopomastus aterrimus)
  • Czarnodudek czerwonodzioby (Rhinopomastus minor)

Występowanie i środowisko

To afrykańskie ptaki, żyjące w lasach i na sawannach porośniętych drzewami.

Tryb życia i zachowanie

Czarnodudki nie lubią towarzystwa i żyją samotnie. Sierpodudki są natomiast towarzyskie i żyją w małych grupach do kilkunastu osobników. Ptaki te lubią wspinać się po drzewach. Dziobem sondują szczeliny w korze w poszukiwaniu owadów.

Ptaki te zwracają na siebie uwagę hałaśliwym zachowaniem. Ponadto unoszą ogony, kołyszą się i głośno gdaczą.

W okresie lęgowym wydzielają zapach piżma.

Rozmnażanie

Gniazdują w niewysłanych niczym dziuplach. Samice składają 2-4 jaja. Wysiadywanie trwa 17-18 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 30 dni. Nie wszystkie ptaki decydują się na lęgi. Niektóre zostają tylko pomocnikami innych par.

Pożywienie

Podstawą ich pokarmu są owady, głównie ćmy, gąsienice, poczwarki, termity, jaja owadów, rzadziej zjadają wije i jaszczurki.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem.
© medianauka.pl, 2015-03-21, RODZ-286Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.