Smużka leśna

Smużka leśna, smużka (Sicista betulina) to gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych. Jest podobny do myszy polnej, od której odróżniają go większe uszy i silniej wydłużony pyszczek. Uszy krótkie, ciemne. Ubarwienie szarobrązowe z żółtym odcieniem z wierzchu, popielate lub żółtawe od spodu. Cechą charakterystyczną smużki jest ciemna pręga, biegnąca od czubka głowy aż do nasady ogona. Ma ona szerokość około 3 mm. Ogon z wierzchu jest szary, od spodu biały.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Smużka leśna (Sicista betulina)

© ulianna19970 – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Smużka występuje w Europie i w Azji. W Polsce występuje w południowej i wschodniej części kraju. Preferuje wilgotne obszary leśne.

Tryb życia i zachowanie

Jesienią linieje. Zgrabnie porusza się po gałązkach i źdźbłach traw. Prowadzi nocny tryb życia. Poniżej 10°C temperatury otoczenia smużka zapada w sen. Buduje kuliste gniazda nad powierzchnią ziemi na drzewach. Gniazdo takie ma dwie komory. W dolnej gromadzi zapasy pokarmu. Zimuje w gniazdach podziemnych. Gromadzi zapas tłuszczu na zimę. Hibernuje od października do kwietnia. Ssak ten żyje około 3,5 roku.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 5-7,5 cm, ogona aż 7,5-10 cm, a ciężar ciała 5-11 g.

Pożywienie

Zjada owady i ich larwy, a także nasiona, owoce, paki, orzechy.

Rozmnażanie

Samica dwa razy w życiu wydaje potomstwo. Ruja ma miejsce w maju. Po ciąży, która trwa 18-24 dni samica rodzi od czerwca do sierpnia od 2 do 6 młodych. To swoisty, niski rekord w świecie gryzoni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres snu zimowego smużki.
       Okres aktywności smużki.
          Na świat przychodzą młode smużki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?


Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak


Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak


Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?


Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

© medianauka.pl, 2019-08-08, GAT-623857
Data aktualizacji artykułu: 2022-05-25
©® Media Nauka 2008-2023 r.