Smużka leśna

Smużka leśna, smużka (Sicista betulina) to gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych. Jest podobny do myszy polnej, od której odróżniają go większe uszy i silniej wydłużony pyszczek. Uszy krótkie, ciemne. Ubarwienie szarobrązowe z żółtym odcieniem z wierzchu, popielate lub żółtawe od spodu. Cechą charakterystyczną smużki jest ciemna pręga, biegnąca od czubka głowy aż do nasady ogona. Ma ona szerokość około 3 mm. Ogon z wierzchu jest szary, od spodu biały.

Występowanie i środowisko PL

Smużka występuje w Europie i w Azji. W Polsce występuje w południowej i wschodniej części kraju. Preferuje wilgotne obszary leśne.

Tryb życia i zachowanie

Jesienią linieje. Zgrabnie porusza się po gałązkach i źdźbłach traw. Prowadzi nocny tryb życia. Poniżej 10°C temperatury otoczenia smużka zapada w sen. Buduje kuliste gniazda nad powierzchnią ziemi na drzewach. Gniazdo takie ma dwie komory. W dolnej gromadzi zapasy pokarmu. Zimuje w gniazdach podziemnych. Gromadzi zapas tłuszczu na zimę. Hibernuje od października do kwietnia. Ssak ten żyje około 3,5 roku.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 5-7,5 cm, ogona aż 7,5-10 cm, a ciężar ciała 5-11 g.

Pożywienie

Zjada owady i ich larwy, a także nasiona, owoce, paki, orzechy.

Rozmnażanie

Samica dwa razy w życiu wydaje potomstwo. Ruja ma miejsce w maju. Po ciąży, która trwa 18-24 dni samica rodzi od czerwca do sierpnia od 2 do 6 młodych. To swoisty, niski rekord w świecie gryzoni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres snu zimowego smużki.
       Okres aktywności smużki.
          Na świat przychodzą młode smużki.

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

© medianauka.pl, 2019-08-08, GAT-623857
Data aktualizacji artykułu: 2022-05-25
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.