Logo Media Nauka

Facebook

Sola, sola zwyczajna, podeszwica (Solea solea)
© Edward Westmacott - Fotolia.com

Sola, sola zwyczajna, podeszwica

Sola, sola zwyczajna, podeszwica (Solea solea) to płastuga z rodziny solowatych. Płetwa grzbietowa i odbytowa biegną aż do podstawy płetwy ogonowej. Wierzchnia część ciała ubarwiona na brązowo z kilkoma ciemniejszymi plamami, spód jest biały.

Występowanie i środowisko PL

Ryba ta występuje w strefie przybrzeżnej do głębokości 40 m. Rzadko schodzi na głębokość nawet 250 m.

Tryb życia i zachowanie

Sola występuje w przybrzeżnej strefie Europy od Morza Czarnego po Morze Północne. Żeruje zwykle w nocy. W dzień zagrzebuje się zwykle w piaszczystym podłożu.

Morfologia i anatomia

Sola dorasta do 60 cm długości ciała, zwykle osiąga rozmiary do 40 cm. Niewielkie oczy znajdują się po prawej stronie ciała. Linia boczna jest prosta. Otwór gębowy niewielkich rozmiarów.

Pożywienie

Młode żywią się zooplanktonem. Dorosłe osobniki polują na skorupiaki, mięczaki, inne bezkręgowce, czasem także na inne ryby.

Rozmnażanie

Ikra zawiera tłuszcz, co sprawia, że jest lżejsza od wody. Samica składa około 150 tysięcy jaj. Składanie jaj ma miejsce od lutego (Morze Śródziemne) do sierpnie (Morze Północne). Po 8-18 dniach (w zależności od temperatury) wykluwają się larwy o długości do 3,7 mm. Larwy, które mają symetryczną budowę ciała, prowadzą pelagiczny tryb życia. W miarę wzrostu przechodzą metamorfozę (przy długości 15-18 mm).

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku walenia. Ma duże znaczenie gospodarcze. W Polsce nie jest objęta okresem i wymiarem ochronnym.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-07-08, GAT-4105
Pokrewne gatunki ryb

Solowate, sole właściwe
Solowate, sole właściwe

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.