Sola, sola zwyczajna, podeszwica

Sola, sola zwyczajna, podeszwica (Solea solea) to płastuga z rodziny solowatych. Płetwa grzbietowa i odbytowa biegną aż do podstawy płetwy ogonowej. Wierzchnia część ciała ubarwiona na brązowo z kilkoma ciemniejszymi plamami, spód jest biały.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Sola, sola zwyczajna, podeszwica (Solea solea)

© Edward Westmacott - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ryba ta występuje w strefie przybrzeżnej do głębokości 40 m. Rzadko schodzi na głębokość nawet 250 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Sola występuje w przybrzeżnej strefie Europy od Morza Czarnego po Morze Północne. Żeruje zwykle w nocy. W dzień zagrzebuje się zwykle w piaszczystym podłożu.

Morfologia i anatomia

Sola dorasta do 60 cm długości ciała, zwykle osiąga rozmiary do 40 cm. Niewielkie oczy znajdują się po prawej stronie ciała. Linia boczna jest prosta. Otwór gębowy niewielkich rozmiarów.

Pożywienie

Młode żywią się zooplanktonem. Dorosłe osobniki polują na skorupiaki, mięczaki, inne bezkręgowce, czasem także na inne ryby.

Rozmnażanie

Ikra zawiera tłuszcz, co sprawia, że jest lżejsza od wody. Samica składa około 150 tysięcy jaj. Składanie jaj ma miejsce od lutego (Morze Śródziemne) do sierpnie (Morze Północne). Po 8-18 dniach (w zależności od temperatury) wykluwają się larwy o długości do 3,7 mm. Larwy, które mają symetryczną budowę ciała, prowadzą pelagiczny tryb życia. W miarę wzrostu przechodzą metamorfozę (przy długości 15-18 mm).

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku. Ma duże znaczenie gospodarcze. W Polsce nie jest objęta okresem i wymiarem ochronnym.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-08, GAT-4105




©® Media Nauka 2008-2023 r.